21 – 30 grudnia w serwisach YouTube i Facebook

zaprasza Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

 

Poniedziałkowe (21 grudnia) spotkanie z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim zadebiutowało kampanię „Święto Dobrej Książki Religijnej w Internecie 2020”. To unikalny w skali całego kraju oraz w krajobrazie polskiego życia czytelniczego i rynku wydawniczego projekt dedykowany książce religijnej. To wspólny wysiłek organizacyjny najaktywniejszych oficyn wydawniczych  produkcji zrzeszonych w ramach Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

 

SWK zaprasza czytelników do świata książki wydawców katolickich: na spotkanie
z niezwykłymi opowieściami i ich bohaterami.

W ramach projektu zaplanowano łącznie blisko 100 godzin spotkań z książką religijną.
W związku z niestabilną sytuacją epidemiczną wydarzenie zostało skoncentrowane wokół tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. W programie znalazły się: spotkania z ulubieńcami czytelników, dyskusje o najciekawszych tematach obecnych w literaturze religijnej ostatnich lat, audiobooki dla najmłodszych i dorosłych miłośników książek.

 

Pierwsze z 10 zaplanowanych spotkań autorskich  przebiegło na dyskusji o kluczowych kwestiach społeczno-kulturowych, jak pozycja rodziny czy rola kobiety we współczesnym świecie i społeczeństwie. A przyczynkiem do tej rozmowy było albumowe wydawnictwo „Święta Rodzina” (Wydawnictwo Biały Kruk) – wspólne dzieło ks. prof. Waldemara Chrostowskiego i uznanego fotografa Adama Bujaka.

 

Tego samego dnia w godzinach wieczornych wyemitowano również rozmowę z prof. Wojciechem Roszkowskim. Rozmowa koncentrowała się wokół dwóch najnowszych książek z jego bogatego autorskiego dorobku: „Roztrzaskane Lustro” i „Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji”.

 

Pierwszy z dziesięciu dni – bo tyle będą trwały „obchody” tegorocznej odsłony „Święto Dobrej Książki Religijnej w Internecie” zakończył się prezentacją dyskusji wokół książki „Chrześcijaństwo w POPkulturze” – niezwykłej opowieści Krzysztofa Noworyty, artysty wizualnego i Marcina Makowskiego – dziennikarza tygodnika „Do Rzeczy”, publicysty Wirtualnej Polski, współpracownika „Dziennika Gazety Prawnej”.

W spotkaniu, które poprowadziła Katarzyna Supeł-Zaboklicka (Radio Warszawa) udział wzięli: dr Mira Jankowska – teolog,  mentor w Mistrzowskiej Akademii Miłości, prof. dr hab. Aleksander Bańka – filozof, politolog, lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej, przewodniczący Rodziny św. Szarbela w Polsce.

 

Internetowy projekt SWK ma za zadanie podtrzymać tradycję Święta Dobrej Książki, jakim od ponad ćwierć wieku są Targi Wydawców Katolickich organizowane przez Stowarzyszenie.

– Nasza inicjatywa ma zrekompensować czytelnikom, przynajmniej częściowo, brak możliwości spotkań, z uwagi na uwarunkowania organizacji imprez masowych i publicznych w dobie pandemii COVID-19, z ulubionymi autorami nurtu religijnego. To również próba prezentacji najciekawszych wydawnictw, jakie ukazały się w ofercie rodzimych wydawnictw religijnych w bieżącym roku – zapowiada ks. Roman Szpakowski SDB, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

 

„Święto Dobrej Książki Religijnej w Internecie 2020” to projekt skoncentrowany na promocji publikacji o tematyce religijnej za pośrednictwem dedykowanych dwóch platform komunikacyjnych:

 

Kanału tematycznego w serwisie YouTube

 

oraz

 

profilu Targów Wydawców Katolickich w serwisie Facebook

 

 

Ten niezwykły czas, w tym roku spędzany w jeszcze bardziej, niż zazwyczaj, kameralnym
i rodzinnym gronie, to moment wytchnienia – znakomita  okazja do wyciszenia,
a jednocześnie czas tradycyjnego spotkania z książką – jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków prezentów świątecznych. Dlatego SWK zdecydowało się zaproponować czytelnikom niezwykłą ofertę kulturalną nie tylko w okresie przedświątecznym, ale również w same Święta Bożego Narodzenia. Dając w ten sposób możliwość

Dla najmłodszych przyjaciół książki zaproponowano niezwykłe książki w formacie audio, które w ciekawy i kreatywny sposób pomogą im spędzić czas wolny od przedszkolnych czy szkolnych obowiązków.

 

W ramach projektu „Święto Dobrej Książki Religijnej w Internecie 2020” czytelnicy będą mogli obejrzeć m.in. siedem paneli dyskusyjnych – poświęconych zarówno istotnym premierom wydawniczym 2020 roku, jak również dedykowanych ważnym tematom społeczno-kulturowym z obszaru życia religijnego, społecznego i kulturowego. W tej części programu nie zabraknie rozważań na temat popularnych w ostatnich latach tematów, takich jak rola chrześcijaństwa we współczesnej kulturze popularnej, analiza relacji między literaturą a filmem religijnym, kulturowy i wydawniczy fenomen polskiej powieści chrześcijańskiej na przykładzie twórczości Elżbiety Cherezińskiej, a także wspomnienia mniej znanych aspektów z życia, posługi i dokonań Papieża Jana Pawła II oraz Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

 

W ramach projektu powstał również cykl „Wirtualna biblioteka wydawcy. Rozmowa
z wydawcą i autorem”, na który złoży się 10 spotkań autorskich wzbogaconych udziałem reprezentanta wydawcy danej publikacji, który każdorazowo zdradzi czytelnikom ciekawe szczegóły procesu powstawania i wydawania danej pozycji książkowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się autorzy, którzy podczas tradycyjnych targowych spotkań, gromadzą wokół siebie liczne i wierne grono czytelników, m.in.: Małgorzata Nawrocka, Agata Puścikowska, ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Wojciech Roszkowski, ks. Marek Drzewiecki. Adam Bujak.

 

Dzięki współpracy z oficynami: Wydawnictwo Sióstr Loretanek, RTCK Nowy Sącz oraz Edycja Świętego Pawła zaprezentowanych zostanie również blisko 10 audiobooków.
Co najważniejsze, po premierowej emisji książki audio pozostaną udostępnione w serwisach YouTube i Facebook co najmniej do końca stycznia 2021 roku, tak aby zainteresowani słuchacze i czytelnicy mogli powrócić do nich w dowolnie wybranym przez siebie momencie. 

 

Ponadto SWK i Radio eM Kielce zaproszą słuchaczy i czytelników do wysłuchania kilku wybranych odcinków audycji z cyklu „Tak Wierzę”.  W każdym z odcinków prowadząca Katarzyna Bernat i jej goście rozmawiają o wyjątkowych pozycjach książkowych o tematyce religijnej: modlitewnikach, świadectwach wiary, czy niezwykłych wydawnictwach albumowych.