fbpx

Recenzje

Autor: Tomasz Kwiatek

Niewalda o metodach manipulacji, klubie Bildberg, chemtrails, ONR i teorii gier.

„To raczej kluby towarzyskie ludzi wzajemnie się szachujących”
„Niektórzy przyjmują że takim rządem jest masoneria lub klub Bilderberg – ale ja myślę że to raczej kluby towarzyskie ludzi wzajemnie się szachujących i mających wspólny światopogląd” – z Marcinem Niewaldą, autorem książki „Metody Manipulacji XX wieku” i portalu genealogia.okiem.pl rozmawia Tomasz Kwiatek.

Jak długo pracowałeś nad książką
Książka powstała mniej więcej 2 lata … na Facebooku. Jest to – znacznie poszerzony – zapis czegoś podobnego do bloga – komentarze wydarzeń politycznych i społecznych – czyli większość z rozdziałów powstała na temat konkretnych zjawisk. W tworzeniu większości mieli też udział znajomi z Facebooka.

Skąd pomysł na taki temat?
Jesteśmy otoczeni manipulacjami, które są coraz bardziej precyzyjne. Dobrze jest wiedzieć czym oddychamy i dobrze jest wiedzieć gdzie tych manipulacji nie ma. Wile lat zajmowałem się zjawiskami typowymi dla końca XX i początku XXI wieku – takimi jak sekty, homeopatia, bioenergoterapie, liberalizm, New Age itp. Tworzyłem katalog dowodów na to, że są to różne oszustwa. Z ich obrazu wynikały zasady ogólne – manipulacji, które stosowane są w polityce, gospodarce, marketingu, mediach.

We wstępie napisałeś, że ta książka to katalog metod uczciwości wobec innych…
No właśnie … wyobraźmy sobie chodnik. Niektóre płyty to metody uczciwe, a niektóre manipulujące. Możemy pomalować na biało płyty uczciwości, i skakać tylko po nich, ale możemy pomalować na czarno te manipulujące. Reszta będzie niepomalowanym chodnikiem uczciwości. I ta i ta metoda malowania płyt jest skuteczna, ale opisywanie metod uczciwych nie jest chwytliwym tytułem dla książki – a więc trzeba było … użyć pewnej manipulacji (śmiech)

Zaciekawiło mnie Twoje zdanie na temat teorii gier Johna Nasha. Napisałeś, że ta metoda nie sprawdza się w życiu. Mógłbyś to przybliżyć?

To bardzo interesujący przykład, który zapewne mogli by bardziej rozwinąć zaawansowani teoretycy teorii gier – działu matematyki – ale mało kto na słowo matematyka reaguje uśmiechem. Szkoda – bo to uproszczony opis otaczającego nas świata. No i właśnie tu leży „pies pogrzebany”. Nash opisał teorię uproszczoną – za którą dostał Nobla, bo jest to podstawa dzisiejszej ekonomii – ale niedawno studenci z całego świata zrobili doświadczenie, z udziałem tysięcy osób z całego świata – udowadniając że założenia były uproszczone za bardzo. To tak jakby rysować w uproszczeniu grzebień – wyjdzie prostokąt – a przecież prostokątem nie da się uczesać włosów. Jeśli jednak przyjmiemy, że prostokąt jest podstawowym narzędziem do czesania włosów i będziemy tworzyć kolejne zawiłe teorie na tym oparte – wyjdą na bzdury.

Studenci udowodnili, że Nash nie wziął pod uwagę tego, że graczom nie chodzi o pokonanie przeciwnika lecz o zysk. W efekcie – strategia, która nie niszczy przeciwnika, ale daje większe zyski będzie lepsza dla biznesmena. Nash po prostu nie wziął pod uwagę mafii – i to zarówno tej małej – jak i tej największej – dosłownie rządzącej światem. Możemy to zaobserwować w Polsce – np. w telekomunikacji – pomimo istnienia kilku graczy ceny nie spadają do minimum. Co więcej, gracze nie bankrutują (chyba, że przeszkadzają innym), gracze dobrze wiedzą, że inni gracze też chcą zarobić – nie będą więc grać cenami – lecz pozostaną na pewnym nieumówionym poziomie „zmowy cenowej”. Podobnie rzecz się ma z jakością produktów i usług. Produkt nie będzie coraz lepszy, lecz raczej coraz bardziej zmanipulowany – gdyż inni też manipulują – to im się po prostu opłaca bardziej. W ten sposób wielki biznes – nie mając nad sobą spiskowego światowego rządu zachowuje się jak rządzony przez jakiegoś jednego perfidnego ducha. Niektórzy przyjmują że takim rządem jest masoneria lub klub Bilderberg – ale ja myślę że to raczej kluby towarzyskie ludzi wzajemnie się szachujących acz wyznających wspólny światopogląd. Analizując masonerię pamiętajmy więc o tym, że to nie spisek światowy, jednak jej analiza dobrze nam powie jaki jest punkt widzenia tych, którzy wspólnie tym światem rządzą.

Cały wywiad znajdą Państwo na stronie WPOLITYCE.PL

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail