fbpx

Recenzje

W najnowszym kwartalniku Pressji ukazała się recenzja książki Macieja Iłowieckiego „Pilnowanie strażników. Etyka dziennikarska w praktyce”.

„Media mają wyraźnie dwoisty status. Z jednej strony manipulują świadomością ludzi, z drugiej – same są manipulowane. […] Media, jako pewien system, działający najsprawniej w demokracji, nie są zarazem poddane demokratycznej kontroli (kto miałby ją spełniać?) i sytuują się ponad demokracją, jako właśnie jej gwaranci i kontrolerzy” – stwierdza Maciej Iłowiecki. Choć jego książkę można traktować jak podręcznik, uważam ją także za interesujący dokument, ważki fragment opowieści o III Rzeczpospolitej. Mamy dziś do czynienia z nieustanną medialną wojną, z dziennikarstwem „pod bronią”, poddanym logice tabloidów, posługującym się zdecydowanie zbyt często formami skrótowymi, opisującym świat za pomocą paska na ekranie. Ponadto struktura własnościowa oraz sympatie i antypatie mediów głównego nurtu zdecydowanie wpływają na przekazywany przez nie obraz rzeczywistości.

Problem etyki dziennikarstwa (nie zaś wyłącznie etyki dziennikarskiej) jest nie do przecenienia. Media nie tylko opisują polską rzeczywistość, ale same są narzędziem zmian. Mam wrażenie, że środowiska pism społeczno-politycznych, współtworzących i współodpowiedzialnych za etos debaty publicznej, w zdecydowanie zbyt małym stopniu uświadamiają sobie swoją własną odpowiedzialność za tę kwestię. Chciałbym, by książka Macieja Iłowieckiego była okazją do zainicjowania dyskusji na ten temat w obrębie naszego, różnorodnego przecież, środowiska.

Więcej znajdą Państwo na PRESSJE.SALON24.PL

Pilnowanie strażników
Twitter Facebook Pinterest Email

Już od: 1500 Cena detal.: 39,00

Kup teraz »

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail