fbpx

Recenzje

Autor: Rafał Zychal

„Miś”, „Alternatywy 4” czy „Zmiennicy” – te filmy i seriale zna niemal każdy. Ich estetykę można oceniać różnie, ale nie sposób pominąć ich twórcy, gdy mowa o historii polskiego kina. Stanisław Bareja – reżyser niemal kultowy, ale za życia twórca spychany na margines, wyszydzany, wiecznie walczący z cenzurą. Dziś jego nazwiskiem nazywane są ulice i ronda, a przez długie lata musiał zmagać się z krzywdzącą „łatką” przyczepioną mu przez… jednego z najbliższych przyjaciół. Jaki naprawdę był Stanisław Bareja?

Najważniejsze wydarzenia z jego życia, kolejne filmy, ale także te mniej znane wątki w jego biografii opisał w swojej książce „Oczko się odlepiło temu misiu…” Maciej Replewicz. Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Fronda.

Choć Stanisław Bareja urodził się w Warszawie, w grudniu 1929 roku, to znaczną część swojej młodości spędził w Jeleniej Górze. Rodzina Barejów trafiła tam tuż po wojnie. Wojnie, w której nie było mu dane walczyć z bronią w ręku. Mimo to, odcisnęła ona na nim swoje piętno – jej ślady odnajdziemy bowiem w niemal każdym filmie, głównie pod postacią drobnych wątków czy pojedynczych scen.

>>Przeczytaj całą recenzję<<

Oczko się odlepiło temu misiu…
Twitter Facebook Pinterest Email

Już od: 2000 Cena detal.: 39,00

Kup teraz »

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail