fbpx

Recenzje

Autor: Tomasz Bednarzak
okladka-alternatywa-powstaniaCo by było, gdyby…

„Powstanie zbrojne i prowadzona w Warszawie walka nie były od samego początku naznaczone klęską i beznadziejnym samounicestwieniem żołnierzy. Często wystarczyłaby jedna zmiana decyzji, by historia powstania roku 1944 mogła potoczyć się zupełnie inaczej” – pisze Szymon Nowak we wstępie swojej książki „Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego”, która ukazała się ostatnio nakładem Wydawnictwa Fronda.

Autor rozważa bardziej lub mniej prawdopodobne alternatywne scenariusze wydarzeń, które mogły zadecydować o losach narodowowyzwoleńczego zrywu w polskiej stolicy. Oto niektóre z nich.

Porządek panuje w Warszawie

Komendant Armii Krajowej gen. Tadeusz „Bór” Komorowski zdając sobie sprawę z niewielkich szans na pełne powodzenie powstania i potencjalnych wysokich strat wśród cywilów, wstrzymuje rozkaz o jego rozpoczęciu. Armia podziemna ma pozostać w głębokiej konspiracji, nawet w przypadku wkroczenia Sowietów. Jednie część oddziałów otrzymuje polecenie, by wyjść ze stolicy i poza miastem kontynuować akcję „Burza”.

Tymczasem Niemcy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wzywają wszystkich mężczyzn w Warszawie do przymusowych robót fortyfikacyjnych na rubieżach Warszawy. Dowództwo AK, aby nie zadrażniać napiętych stosunków z okupantem i nie demaskować swych podziemnych konspiracji, wydaje rozkaz, żeby nie sprzeciwiać się niemieckiemu nakazowi. W rezultacie ogromna część żołnierzy ląduje na dalekich przedpolach miasta pod lufami niemieckich karabinów. Gdy budowa umocnień się kończy, większość trafia do obozów koncentracyjnych, a część jest rozstrzeliwana na miejscu.

Hitlerowcy zamieniają polską stolicę w Festung Warschau, na którą naciera Armia Czerwona. W wyniku oblężenia ginie 40 tys. warszawiaków. Miasto pada jednak bardzo szybko, wyzwalane przez 1 Armię Wojska Polskiego.

Ceną bierności armii podziemnej jest paraliż konspiracji w stolicy. Tych żołnierzy AK, którzy nie zginęli w niemieckich obozach, czeka scenariusz znany ze wschodnich terenów Polski – rozbrojenie i aresztowanie przez Sowietów. Podobny los spotyka w końcu również przedstawicieli państwa podziemnego, z komendantem Borem-Komorowskim na czele. Podstępnie zwabieni pod pozorem rozmów, aresztowani, a następnie przetransportowani do Moskwy, kończą w sowieckich więzieniach. Armia Krajowa i Rada Jedności Narodowej przestają istnieć.

Cały artykuł dostępny jest na: historia.wp.pl

 

Warszawa 1944
Twitter Facebook Pinterest Email

Warszawa 1944

Alternatywna historia Powstania Warszawskiego

Szymon Nowak

Przejdź na stronę książki

Już od: 1000 Cena detal.: 34,00

Kup teraz »

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail