fbpx

Recenzje

W najnowszym numerze Uważam Rze ukazała się recenzja dwóch książek „Katolik ofiarą?” i „Katolik frajerem?”, których autorem jest Zbigniew Kaliszuk.

„Obie książki Zbigniewa Kaliszuka, zarówno ubiegłoroczna, bestsellerowa „Katolik frajerem?”, jak i najnowsza – „Katolik ofiarą?”, są niczym kij wbity w mrowisko. W mrowisko współczesnych Polaków. Przecież „powszechnie wiadomo”, że katolik to nudziarz, przeciętniak, sztywniak, a chodzenie do kościoła to obciach. Kolorowe pisemka (ale nie tylko!) bombardują młodych ludzi tym, co modne i cool, i nie ma to nic wspólnego z wartościami chrześcijańskimi. Książki Kaliszuka pozwalają spojrzeć na wiarę w Boga, duchownych i „wierzących praktykujących” z zupełnie nowej perspektywy.

Wobec rozważań autora bywam sceptyczna, nabieram osobistego i zawodowego dystansu. Ale jestem bezradna i wzruszona, gdy czytam wypowiedzi ludzi doświadczonych przez los. Są prawdziwe i w tej prawdzie – budujące. W ubiegłym roku sama się przekonałam, jak wiele w zaledwie kilka miesięcy można stracić z tego, co się ukochało, co stanowiło fundament codzienności: zaufanie do ludzi, oparcie w bliskich, zawodową stabilizację. Można pytać: „Dlaczego ja?” – to pytanie zresztą często pojawia się na kartach obu książek – i popaść w rozpacz oraz zwątpienie. Warto jednak zadać sobie inne pytanie: „Poco?”. Każdy niech uczciwie sam sobie odpowie. Samozadowolenie łatwo przeradza się w ślepą pychę. Ja już to wiem.”

Więcej znajdą Państwo w najnowszym numerze Uważam Rze.

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail