fbpx

Recenzje

Autor: Magdalena Kowalewska

Czy łatwo być dzielną Polką? Jak bardzo należy być zdeterminowanym, aby poświęcić całe swoje życie dla najważniejszej sprawy- dobra Polski? Na te pytania odpowiada książka Ewy i Bogumiła Iiszewskich „Dzielne Polki”, która została wydana nakładem wydawnictwa „Fronda”.

Dwoje pasjonatów, którzy są wielkimi miłośnikami historii oraz autorami stron internetowych poświęconych polskim bohaterkom, Danusi Siedzikównie – „Ince” oraz Marii Piotrowiczowej, postanowiło przypomnieć życiorysy kilkunastu wybranych Polek, które w przeciągu dwustu lat zrobiły wszystko, aby walczyć o niepodległą Ojczyznę. „Swoją postawą udowodniły, że są godnymi córkami swojego narodu” – piszą Ewa i Bogumił Liszewscy, prezentując niezłomne postawy znanych i mniej znanych Polek, bez których historia mogłaby się zupełnie inaczej potoczyć. Przytoczone narracyjnym i lekkim piórem czasie powstania styczniowego: Henryki Anny Pustowójtówny czy bohaterki Polski i Ameryki Marii Antoniny Lix.

Czas drugiej wojny światowej był okresem, w którym kobiety-Polki szczególnie uaktywniły swoją niezłomność, stając się żołnierzami i sanitariuszkami dzielnie walczącymi z okupantem. Autorzy „Dzielnych Polek” doskonale mają tego świadomość i zdają sobie sprawę, że nie sposób przywołać wszystkie życiorysy. Dlatego też zwracają uwagę na takie niezłomne kobiety tego okresu jak pierwszą cichociemną Elżbietę Zawacką „Zo” , członkini oddziału majora „Hubala” Mariannę Cel „Tereskę” oraz niezwykłą, młodą Danutę Siedzikównę „Inkę”, sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK, która rozstrzeliwana przez oficera KGB zdążyła jeszcze krzyknąć: „Niech żyje major »Łupaszko«!”.

Znamienne jest to, że książka „Dzielne Polki” kończy się przypomnieniem wielkiej bohaterki „Solidarności” Anny Walentynowicz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Autorzy nie ograniczyli się tylko do wspomnienia, w jaki sposób przeszła na tę drugą stronę życia. Zwrócili uwagę również na to, co działo się w trakcie pochówków ofiar tego tragicznego wydarzenia, kiedy to zamieniono ciała Anny Walentynowicz i Teresy WalewskiejPrzyjałkowskiej.

„Dzielne Polki” to bardzo godna uwagi pozycja. Nie zetkniemy się tutaj z suchymi, encyklopedycznymi faktami z życia polskich kobiet, dla których hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” miały najwyższą wartość. Ta książka przenosi nas w niezwykłą opowieść o życiu tych, które były gotowe umrzeć za najważniejszą sprawę – niepodległą życiorysy polskich kobiet są najlepszą lekcją historii, z której można nauczyć się heroizmu, bohaterstwa, odwagi, ale przede wszystkim prawdziwej miłości do Ojczyzny, które uosabiają kobiety zarówno z okresu konfederacji barskiej, wojen napoleońskich, Postania Listopadowego,

Styczniowego, drugiej wojny światowej czy komunistycznego terroru.
I tak oto „Dzielne Polki” rozpoczynają się biogramem pierwszej damy Orderu Virtuti Militari z czasu Księstwa Warszawskiego, bohaterskiej uczestniczki kampanii napoleońskiej. To właśnie w tej książce znajdziemy również niezwykłe życiorysy nieugiętych i niestrudzonych Polek z okresu Powstania Listopadowego: słynnej Emilii Plater, ale również takich bohaterek, jak Maria Raszanowicz (adiutantka Emilii Plater) czy Antonina Tomaszewska, które również brały udział w powstańczych walkach. Tutaj także przedstawione zostały postaci kobiet, odznaczających się niezwykłym męstwem w Polskę.

Dodatkowym atutem książki są jej ilustracje i fotografie przedstawiające życie „Dzielnych Polek”, ich groby oraz zachowane miejsca pamięci. To piękna antologia matek, kochanek, a zarazem walecznych żołnierzy, pełnych męstwa i bohaterstwa kobiet, bez których historia Polski byłaby zupełnie inną historią.

Źródło: Tygodnik „Nasza Polska”

Dzielne Polki
Twitter Facebook Pinterest Email

Już od: 1500 Cena detal.: 32,00

Kup teraz »

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail