fbpx

Recenzje

Autor: Mateusz Rawicz

Węgry. Co tam się dzieje

„Komisja Europejska krytykuje Węgry”, „Węgierskie władze nie przestrzegają demokratycznych zasad”, „Orban dyktatorem?”, „Będzie Budapeszt w Warszawie” – takie i podobne oceny padają pod adresem Węgier rządzonych przez premiera Victora Orbana. Obojętnie przez kogo są wygłaszane, bez względu na to, jakie człowiek głoszący je ma poglądy i obojętnie, jaki stosunek ma wobec współczesnych Węgier, żadne z tych haseł nie oddają węgierskich realiów. Ci, którzy chcą poznać istotę węgierskich przemian, muszą sięgnąć po książkę „Węgry co tam się dzieje”. To nie emocjonalny reportaż, lecz książka wyjaśniająca problem międzynarodowego sporu o Węgry Orbana, rzeczowe opracowanie o reformach wprowadzanych nad Balatonem, o reformie banków centralnych, reformie wyborczej, zmianach w ‚prawie medialnym, zmianach w sądownictwie, o współczesnej polityce rodzinnej i polityce narodowej. Świetnym uzupełnieniem jest niepublikowany wywiad z premierem Orbanem.

Dla Sprawy

G. K. Chesterton to pisarz, którego warto czytać, przede wszystkim ze względu na jego styl i sposób pisania, który pozwalał mu pisać o rzeczach niezwykle ważnych i poważnych bez zanudzania czytelnika.

Ten jeden z najwybitniej szych angielskich pisarzy potrafił pisać z dużym dowcipem i humorem, dlatego czyta go się z największą przyjemnością. Ale nie tylko dlatego warto sięgać po Chestertona. Nikt w taki sposób jak on nie potrafił walczyć ze świeckimi „dogmatami”, które pod wpływem analizy jego ostrego pióra stawały się tym, czym były w rzeczywistości – bzdurami. Logicznie analizując, celnie dostrzegał istotę problemu, udowadniał błąd w rozumowaniu polemisty i konfrontował go z Prawdą. Jego stwierdzenia były niezwykle głębokie, ale jasne i zrozumiałe dla każdego. „Dla Sprawy” to rozprawa wybitnego pisarza z wierzeniami i mitami popularnymi w jego czasach, ale mogłyby być odpowiedzią na współczesne zabobony, np. na wiarę w to, że świat bez katolicyzmu może być lepszy.

Źródło: Tygodnik „Nasza Polska”

Węgry
Twitter Facebook Pinterest Email

Już od: 1700 Cena detal.: 39,00

Kup teraz »

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail