fbpx

Recenzje

Lektura na jesień, Wojciech Świątkiewicz (Tyg. Idziemy)

Czy rzeczywiście jesteśmy poddawani nieustannej manipulacji, a jeśli tak, to jak sobie z nią radzić? Jak bronić słusznej sprawy racjonalnie i bez zacietrzewienia? Jak wytykać publicznie manipulację, nie wpadając w zastawione nierzadko pułapki? To nie jest książka dla dziennikarzy, polityków i speców od reklamy, ale dla wszystkich pozostałych czytelników.
Źródło: IDZIEMY

Jesteśmy zasiewani głupotą, Robert Tekieli (GPCodziennie)

KSIĄŻKA „Metody manipulacji w XXI wieku” Marcina Niewaldy na dziesiątkach przykładów pokazują techniki manipulacji najczęściej stosowane dziś przez polityków, dziennikarzy czy speców od reklamy.

Zacznijmy od najprostszego scenariusza: mamy kibiców klubu jawnie krytykujących rząd. Mała grupa „kiboli” dokonuje aktów wandalizmu na stadionie w Bydgoszczy. Rząd dyskredytuje całe środowisko fanów piłki nożnej, stosując zbiorową odpowiedzialność. Proste.
Inna manipulacja, którą autor nazywa posądzeniem o nienawiść, polega na tym, że osobę krytykującą np. aktywność homoseksualną nazwie się homofobem, czyli kimś, kto nienawidzi osób homoseksualnych. „Zmiana definicji pojęć” polega na tym, aby np. szczery patriota był postrzegany jako nacjonalista. „Metoda transferu” to skojarzenie cechy zjawiska z osobą lub grupą, np.: ojciec Tadeusz Rydzyk jeździ maybachem, księża rozbijają się mercedesami. Wykorzystywanie pieniędzy publicznych do celów prywatnych jest zjawiskiem bardzo negatywnym. Przypisanie za pomocą manipulacji tego procederu duchownym jest niezwykle silną metodą walki z Kościołem. „Wpuszczanie w maliny” to manipulacja polegająca na fabrykowaniu atrakcyjnej dla np. środowisk patriotycznych tezy po to, by po jej nagłośnieniu całkowicie ją ośmieszyć. Tę technikę uwielbiają rosyjskie służby specjalne…

Cała rekomendacja znajduje się na stronie: GPCODZIENNIE

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail