fbpx

Recenzje

„Newsweek” poświęcił jedną ze swoich okładek prawicowym talibom, którzy jakoby nienawidzą dzieci z in vitro. Leszek Miller donosił na „talibów w szpitalu” – księdza i działaczy pro life, którzy mieli uniemożliwiać przeprowadzenie aborcji u 14-letniej „Agaty”. Janusz Palikot publikował listy posłów – nazywając ich przy tym talibado mi – tych, którzy głosowali za projektem mającym zakazać zabijania upośledzonych dzieci nienarodzonych. Katolików, u których wiara przekłada się na ich wybory i decyzje w codziennym życiu, próbuje się coraz częściej naznaczać mianem „katotalibów”.

Stąd między innymi wziął się tytuł „Katolik talibem?” ostatniej książki przygotowanej przez młodego katolickiego dziennikarza Zbigniewa Kaliszuka na podstawie rozmów z wybitnymi przedstawicielami różnych środowisk katolickich i przy ich bezpośrednim udziale. Ten zbiór ciekawych i ważnych głosów jest niejako trzecią częścią bestselleru „Katolik frajerem?” wydanego przez Frondę. W książce „Katolik talibem?” autor porusza kontrowersyjne kwestie na styku państwa i Kościoła, jak prawo homoseksualistów do zakładania rodziny, prawo kobiet do legalnej aborcji, prawo małżeństw do dzieci poczętych metodą in vitro, prawo ateistów niepłacenia podatków na Kościół katolicki.

Zbigniew Kaliszuk rozmawia z o. Jackiem Salijem OP o eutanazji, Krzysztofem Ziemcem o cierpieniu w kontekście eutanazji, z o. Dariuszem Kowalczykiem SJ o upolitycznieniu Kościoła, ks. Markiem Dziewieckim i dr. Szymonem Grzelakiem o seksie i antykoncepcji w nauczaniu Kościoła, z Teresą Tomeo o fałszywym i prawdziwym feminizmie, z Przemysławem Babiarzem o Kościele, polityce i neutralności światopoglądowej. W przeprowadzonych wywiadach autor stawia trudne pytania, podejmuje wątki rzadko poruszane. O grzeszności kapłanów mówią księża Arkadiusz Szczepanik i Dariusz Szyszka.

Książka zawiera też autorskie teksty m.in. prof. Bogdana Chazana o wpływie aborcji na zdrowie kobiety, a także zapisy debat. Tematykę in vitro omawia zapis debaty stron: dr Tadeusz Wasilewski, Tomasz Terlikowski i Leszek Bosek vs. Romuald Dębski. W temacie Kościół i polityka debata toczy się pomiędzy Tomaszem Terlikowskim i Bronisławem Wildsteinem vs. Izabela Jaruga-Nowacka i Wojciech Sadurski. W temacie seks, antykoncepcja i naturalne planowanie rodziny między o. Ksawerym Knotzem OFMCap., Szymonem Grzelakiem i Jerzym Rodzeniem vs. Ryszard Rutkowski, Bogdan Stelmach.

W debacie ścierają się poglądy, a czytelnik otrzymuje rzeczowe argumenty „za” i „przeciw”. Mogą one pomóc odpowiedzieć sobie na pytania: Czy nauczanie moralne Kościoła jest oderwane od rzeczywistości? Czy konserwatywni katolicy próbują narzucić wszystkim jedyny słuszny system wartości? I czy życie zgodne z wyznawanymi wartościami jest normą, czy szaleństwem?

Recenzja ukazała się na łamach Tygodnika Idziemy 20.06.2013r., s. 24.

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail