fbpx

Recenzje

Autor: Kasia Batarowska
Patriotyzm to niebezpieczny temat. Łatwo można wpaść w pułapkę truizmu, w patos, agresję czy każdy inny element palety uczuć i namiętności charakterystycznych przy jego definiowaniu.

Autorzy na początki deklarują, że ich książka ma być pomocną każdemu, kto chciałby bez kompleksów porozmawiać o wolności i polskim patriotyzmie.

Trudny temat. Nasze postrzeganie świata w większości naznaczone jest różnej maści stygmatami, uprzedzeniami – wiadomo, że to ułatwia życie. Miast wypracować własny osąd, łatwiej przyjąć gotowy, utarty, eksploatowany przez innych stereotyp. Autorzy udzielają wskazówek jak radzić sobie w takiej sytuacji, jak nie dać się manipulacji, jak ją rozpoznać. Posiłkując się znanymi powszechnie hasłami z zakresu psychologii tłumaczą mechanizmy społeczne, dociekają przyczyn erozji społecznej, która jest (według autorów) i naszym udziałem.

Proponują ćwiczenia aktywizujące czytelnika i dające mu do myślenia, chociażby: jak przekonać młodzież do patriotyzmu, jakich argumentów użyć? Socjolog H. Świda-Zięba opublikowała badania z 2009 roku, w których respondenci mieli uporządkować osiemdziesiąt różnych wartości. Patriotyzm uplasował się na siedemdziesiątym ósmym miejscu… Znak czasów?

Autorzy używają tutaj mocnych słów pod adresem różnych osób z życia publicznego, oceniając ich postępowanie. Z żadną z tych ocen się nie zgadzam, co więcej, jedna z nich nawet poważnie mnie zdenerwowała. Jednak po przymknięciu oka na prywatne sympatie i antypatie polityczne i wizerunkowe autorów, oddzieleniu ich od zagadnienia patriotyzmu, wyłania się ciekawy przekaz, przemyślenia i konstatacje na temat kondycji społeczeństwa. Czy naprawdę są wśród nas tylko groźni zapaleńcy i obojętni konformiści? Jaki jest i jaki być powinien patriotyzm, jaką ewolucję musi przejść by pasować do dzisiejszego obrazu Polski?

Źródło: BuchBuchBicher

Ten straszny polski patriotyzm
Twitter Facebook Pinterest Email

Już od: 1500 Cena detal.: 24,00

Kup teraz »

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail