fbpx

Recenzje

Święto dobrych książek XVIII Targi Wydawców Katolickich Twitter Facebook Pinterest Email

W dniach 20-22 kwietnia odbędą się XVIII Targi Wydawców Katolickich. Ich organizatorami są: Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz Zamek Królewski w Warszawie.

Oficjalne, uroczyste otwarcie Targów odbędzie się w piątek, 20 kwietnia w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. W trakcie tej uroczystości ogłoszone zostaną wyniki Konkursu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2012. W programie znalazł się m.in. występ artystyczno-wokalny Danuty Stankiewicz.

XVIII Targi Wydawców Katolickich Honorowym Patronatem objęli m.in.: Prezydent Papieskiej Rady ds. Kultury Kard. Gianfranco Ravasi, Nuncjusz Apostolski w Polsce Abp Celestino Migliore, który będzie otwierał Targi, Prymas Polski ks. Abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski Senior ks. kard. Józef Glemp, ks. kard. Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski, ks. Abp Józef Michalik Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. Abp Henryk Hoser Ordynariusz Warszawsko-Praski i in. Przedstawiciele władz świeckich: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Prezydent M.St. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i in.
Gościem Honorowym targów będzie Wydawnictwo Watykańskie – Libreria Editrice Vaticana, które zaprezentuje również, znaną już w świecie, wystawę Dzieł Ojca świętego Benedykta XVI. W drugi dzień targów (sobota, 21 kwietnia) o godz. 12 w sali kinowej Zamku Królewskiego zaplanowano prezentację multimedialną poświęconą działalności Gościa Honorowego wraz z konferencją „Wydawnictwo w służbie Papieża”.

Organizatorzy pragną, aby Targi aktywnie włączyły się w realizację hasła Roku Duszpasterskiego 2011/2012: „Kościół naszym domem” mówiącego o większym zadomowieniu wiernych w Kościele i o większym udomowieniu Kościoła.
Rok 2012 to także Rok Nowej Ewangelizacji, o której kard. Kazimierz Nycz podkreśla, iż „mówiąc o obawach, jakie towarzyszą Polakom co do przyszłości, u podstaw wszystkich kryzysów leży kryzys duchowy w życiu człowieka…”

Obecnie trwają prace nad szczegółowym programem targów. Tradycyjnie, oprócz prezentacji bogatej oferty publikacji o tematyce religijnej, od piątku do niedzieli w sali kinowej Zamku Królewskiego oraz w salach przygotowanych przed Arkadami Kubickiego odbywać się będą spotkania autorskie, dyskusje panelowe, promocje książek przygotowywane przez poszczególne wydawnictwa. Ulubionych autorów spotkać będzie można także na stoiskach poszczególnych wydawców.
Przez wszystkie trzy dni Targów w sali kinowej Zamku Królewskiego odbywać się będą również projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych: religijnych, historycznych, patriotycznych, jak i obyczajowych.
Stawiamy sobie za cel, by Targi odpowiadały oczekiwaniom środowiska, by były wydarzeniem barwnym, wielowątkowym i skupiającym uwagę szerokiej publiczności. Dlatego też już po raz trzynasty Targom towarzyszy konkurs na Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS.
Celem konkursu jest promowanie i wyróżnienie wartościowych publikacji, które traktują o katolicyzmie lub przez swą wymowę pozytywnie ukazują wartości chrześcijańskie.
Corocznie Nagroda przyznawana jest w następujących kategoriach: literacka, nauki kościelne, edytorstwo, książka dla dzieci, książka dla młodzieży, książka autora zagranicznego, tłumacz, seria wydawnicza (dzieła zebrane), publicystyka religijna oraz multimedia.
Do tegorocznej edycji nagrody wydawcy zgłosili ponad 230 tytułów. Uroczyste wręczenie FENIKSÓW będzie miało miejsce 21 kwietnia o godz. 19.30 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 53.
Tego samego dnia wręczone zostaną również Nagrody Małego FENIKSA – wyróżnienia dedykowane dziennikarzom i innym osobom propagującym w mediach książki o tematyce religijnej.
Wieczorną uroczystość uświetni koncert Białołęckiej Orkiestry Kameralnej „Romantica” wraz z solistami Teatru Wielkiego w Warszawie i Opery Warszawskiej.
W niedzielę, 22 kwietnia odbędzie się Uroczysta Msza św. w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie pod przewodnictwem J.E. ks. biskupa Józefa Zawitkowskiego, transmitowana przez Program I Polskiego Radia.
Ponadto przez cały czas trwania XVIII Targów Wydawców Katolickich w godzinach od 12.00 do 18.00 będzie jeździł ulicami Warszawy specjalny tramwaj, dowożący – za darmo – gości na Targi. W tramwaju będą odbywały się różnorodne konkursy, spotkania z Autorami, czytanie książek.

Wszystkie informacje na temat XVIII Targów Wydawców Katolickich dostępne są pod adresem www.swk.pl.

Czas trwania XVIII Targów Wydawców Katolickich:
20 kwietnia – 10.00 – 18.30
21 kwietnia – 10.00 – 18.30
22 kwietnia – 10.00 – 17.00

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail