fbpx

Recenzje

Współpracujący z naszą redakcją Dariusz Loranty – ekspert, dowódca zespołu negocjatorów, współtwórca nowatorskiej koncepcji negocjacji policyjnych w nowej roli.

„Spowiedź psa” – książka, której kontrowersyjne recenzje prowokują czytelnika, by sięgnąć do tej publikacji by wyrobić sobie własny pogląd na przedstawioną w niej historię. Historię najsłynniejszego polskiego negocjatora policyjnego, współpracującego przy blisko 50 porwaniach dla okupu, historię, która ma dwie strony i jak to zwykle bywa nie jest tylko biała ani czarna.

Książka jest rozmową Aleksandra Majewskiego – dziennikarza kilku portali z policjantem Dariuszem Lorantym. Już sam tytuł tytuł książki zastanawia, zaciekawia, przyciąga. Spowiedź – a więc opowieść nie tylko o czynach zasługujących na pochwałę, uznanie, ale także, a może przede wszystkim o tym co złe, niemoralne, zawstydzające. Wchodzimy więc w relację dobra ze złem, fałszu z prawdą, przyjaźni z wrogością, moralności i bezwstydem. Zadziwiające jest to, że wszystkie te elementy są doświadczeniem jednego człowieka, który poprzez sytuacje, w których się znalazł, musiał dokonywać wyborów, a czy słusznych? Odpowiedź na to pytanie pozostawimy czytelnikowi.

Myślę, że wydawnictwo to znajdzie swoich zwolenników wśród smakoszy literackich jak i u osób czytających sporadycznie, bądź też nie czytających wcale. Zatem może parę słów dlaczego warto sięgnąć do tej pozycji, bo na pewno warto.

Po pierwsze nie należy traktować tej publikacji jako sensacji, która już poprzez sam tytuł, szuka naiwnych, rządnych ciekawostek odbiorców. Do książki tej podejść należy z pewną dożą szacunku, jaka należy się każdemu penitentowi i zrozumienia dla warunków w których żył i pracował bohater. Książka ukazuje niejako drugie dno, inny świat, który jest tuż obok, a o którym czasem nie mamy bladego pojęcia, nic nie wiemy, lub po prostu nie chcemy wiedzieć i jest to kolejny argument zachęcający do sięgnięcia po tę lekturę.

Książka ta jest ciekawym synkretyzmem treści i formy. Łączy w sobie elementy powieści psychologicznej, kryminału, książki obyczajowej i dokumentalnej. Jest to powieść psychologiczna, ponieważ odsłania tajniki duszy, zmusza do wynurzeń, kryminał, ponieważ odnajdziemy w niej podstawowe elementy z pracy funkcjonariuszy policji, dokument i książka faktograficzna, ponieważ przedstawia prawdziwy obraz rzeczywistości środowiska policyjnego oraz jego podziałów, zwłaszcza po 1989 roku. Wreszcie publikacja obyczajowa, bo zawarte są w niej elementy zwyczajnego życia człowieka słabego, nie zawsze radzącego sobie z zaistniałą sytuacją.

Książka dla samego bohatera ma mieć charakter oczyszczający, każdy czytelnik poprzez opisane w niej sytuacje, z którymi Dariusz musiał się zmagać, będzie w stanie sam usprawiedliwić bądź potępić bohatera książki, Ale zgodnie ze słowami, iż ,,tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono” nasza opinia będzie miała tylko czysto teoretyczny charakter.

Źródło: KURIER PIENIŃSKI

Spowiedź psa
Twitter Facebook Pinterest Email

Już od: 1400 Cena detal.: 34,00

Kup teraz »

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail