fbpx

Recenzje

Autor: Sylwia Krasnodębska

Wstydliwe życiorysy rodziców przepustką do kariery

Wczoraj w Warszawie odbyła się premiera książki Doroty Kani, Macieja Marosza i Jerzego Targalskiego „Resortowe dzieci. Media”. Książka, która z pewnością jest gorzką lekturą dla tych, którzy na bazie przekazu medialnego głównego nurtu zbudowali sobie opinię na temat otaczającego ich świata. To ich „ofiarom”, zwanym m.in. lemingami, książka ta powinna być dedykowana.

Już na samym wstępie książki wydanej przez Frondę mamy odpowiedź na pytanie, czy nie jest to po prostu obrzydliwe wyciąganie życiorysów rodziców, na które dzieci nie mogą mieć przecież wpływu. „Przedstawienie przez nas relacji rodzinnych w żadnej mierze nie zmierza do obciążenia dzieci winami ojców, gdyż każdy sam ponosi odpowiedzialność za swoje czyny. Chodziło nam o ukazanie środowiska, w którym kształtowały się charaktery i które ułatwiało swoim dzieciom awans – choćby korzystający z tego nie miał świadomości otaczających go zależności.

Przestrzeń – przede wszystkim medialna, która otworzyła się w wyniku transformacji, została w znacznym stopniu zajęta właśnie przez ten nurt rodzinno-towarzyski” – pisze we wstępie wydawca. I tak na ok. 400 stronach książki, z gęsto podawanej faktografii, przedrukowanych dokumentów i analizy pracy dziennikarskiej „bohaterów” książki, wyłania się obraz mediów III RP. Nie ma tu przypadkowych karier, czy wolnorynkowego kreowania medialnego ładu. Dziś dzieci m.in. prominentnych działaczy PZPR-u, agentów czy kontaktów operacyjnych SB to największe „gwiazdy” mediów. Nienawiść do Kościoła katolickiego, lustracji, ruchów pro-life, Żołnierzy Wyklętych i szeroko z mediów głównego nurtu nie może więc dziwić. Poznajemy krótkie genealogie największych celebrytów. Tomasz Lis – syn Stefana Lisa, prominentnego działacza PZPR-u, Hanna Lis – córka Waldemara i Aleksandry Kedajów, gorliwych dziennikarzy reżimowych PRL-u, Monika Olejnik – córka jednego z najzdolniejszych funkcjonariuszy Biura „B” Służby Bezpieczeństwa Tadeusza Olejnika, Andrzej Morozowski – syn Mieczysława Morozowskiego, przedwojennego komunisty związanego z Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego… Ale szczególnej uwadze polecamy grube rozdziały poświęcone Adamowi Michnikowi. Są tu też m.in. ciekawe kulisy powstania telewizji Polsat (z walką służb w tle) i ciekawa nota o twórcach TVN-u, utworzonego przez ludzi, którzy Polsce Ludowej zawdzięczają kariery i ogromne pieniądze. – Ta książka pokazuje system władzy, który zaczął się w 1944 r., a trwa do III RP. Nie byłoby to możliwe bez komunistycznych korzeni przedstawicieli mediów – powiedziała podczas wczorajszej promocji książki Dorota Kania.

 „Monika Olejnik od samego początku występów w stacji Mariusza Waltera (zarejestrowany jako TW »Mewa«) wpisała się w polityczny profil TVN-u, atakując projekty antyaborcyjne i poglądy konserwatywne” – cytat z książki „Resortowe dzieci. Media”

Źródło: GAZETA POLSKA CODZIENNIE

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail