fbpx

Recenzje

Autor: Magdalena Kowalewska

Prawda o polskiej policji

Wydawnictwo „Fronda” zdecydowało się na wydanie książki, która stała się bestsellerem. Mocną, przerażającą prawdę o funkcjonowaniu polskiej policji, w której ciągle pracują komunistyczne służby, powinien poznać każdy, kto nie chce żyć w zakłamanej III RP.

„Spowiedź psa. Brutalna prawda o polskiej policji” to wywiad-rzeka z Dariuszem Lorantym, najsłynniejszym polskim negocjatorem policyjnym, nadkomisarzem w stanie spoczynku, który na znak buntu przeciwko policyjnemu systemowi i układowi postanawia wykrzyczeć społeczeństwu wszystkie bolączki gliniarskiego świata oraz zdradzić tajniki policyjnej pracy, o których od policjanta w czynnej służbie nie usłyszmy.

Czytając relację Lorantego z pracy przy gwałtach, samobójstwach, uprowadzeniach czy sprawach prowadzonych przez wydział terroru kryminalnego ma się wrażenie, jakby oglądało się wciągający film sensacyjny. Sęk w tym, że nie jest to filmowa opowieść, tylko otaczająca nas rzeczywistość, w której dawny komunistyczny układ ma się znakomicie. Opowieść Lorantego nie tylko poraża skalą przestępstw, z którą miał do czynienia, ale przede wszystkim ludźmi, którzy tworzą policyjne struktury.

„Wstępując do policji na przełomie 1991 i 1992 roku, nie zdawałem sobie sprawy że dawni ubecy nadal pracują w policji” – wyznaje Aleksandrowi Majewskiemu Dariusz Loranty, otwarcie mówiąc o różnicach między zomowcami a ubekami, którzy zajmują najlepsze stanowiska w policji. Loranty, będąc przez 15 lat w policji oraz wyróżniając się swoimi konserwatywnymi poglądami i przynależnością do Kościoła, nie pasował do tego systemu. Po latach znakomitej pracy, którą wykonywał, wreszcie „jakiś zomowiec, autentyczny bohater z poprzedniej epoki, w 2007 roku doszedł do wniosku”, że można Lorantego zastąpić kimś innym. Rozmówca Majewskiego otwarcie przyznaje, że policyjny system jest „wyjątkowo patologiczny, nieuczciwy i korupcyjny”. Nie szczędzi krytyki i brutalnej prawdy o polskiej policji, w której pracuje pełno ludzi chwalących się, że „bili solidaruchów”.

Ta książka, będąca barwną, nieraz bardzo humorystyczną rozmową, niewątpliwie wstrząsa. Przeraża nie tylko potwornymi gwałtami, morderstwa i wszelkimi innymi przestępstwami, przy których pracował Loranty. Przeraża przede wszystkim dlatego, że odkrywa prawdę o III RP, w której wszystko miało być wolne od tamtego ubeckiego systemu. A opowieść Lorantego to dowód na to, że tak nie jest.

Źródło: Tygodnik „Nasza Polska”

Spowiedź psa
Twitter Facebook Pinterest Email

Już od: 1400 Cena detal.: 34,00

Kup teraz »

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail