fbpx

Recenzje

Autor recenzji: Piotr Zychowicz

Tadeusz Płużański znowu na tropie ubeków! Po bestsellerowych „Bestiach” i „Bestiach II” przyszedł czas na „Listę oprawców”. To zbiór barwnych i krwistych sylwetek renegatów, którzy zdradzili Polskę i zaprzedali swoje dusze ludobójczemu Związkowi Sowieckiemu. W książce mamy 118 opowieści. Wśród bohaterów jest między innymi słynna Helena Wolińska.

Jako młoda dziewczyna trafiła do AL, gdzie przyjęła pseudonim Lena. Wyróżniała się w tej pełnej degeneratów organizacji, znana była z wulgarnego języka i całkowitego braku skrupułów. Po wojnie, jako funkcjonariuszka Naczelnej Prokuratury Wojskowej, przyczyniła się do śmierci wielu patriotów, z gen. Augustem Fieldorfem „Nilem” na czele.

Inną jej ofiarą był AK-owiec Juliusz Sobolewski. Aresztowany z rozkazu Wolińskiej w 1953 r. i zakatowany. „Pytałam ją, jak to możliwe, że bohater, patriota, ginie niewinnie – wspomniała żona ofiary. – Wolińskiej nie wzruszyły moje słowa, nawet nie raczyła na mnie spojrzeć. Wyrzuciła mnie z gabinetu, twierdząc, że to najgorszy dzień w jej życiu, bo umarł Stalin.”

W 1956 r. wyszła za mąż za Włodzimierza Brusa, byłego politruka LWP. Wyjechali na Zachód i zamieszkali w willowej dzielnicy Oksfordu, gdzie Brus dostał posadę wykładowcy. Gdy po upadku komuny Polska wystąpiła o jej ekstradycję, Wielka Brytania odmówiła. Tamtejsze środowiska intelektualne były oburzone bezczelnością Polaczków, którzy ośmielili się wystąpić z tak bezczelnym wnioskiem w sprawie Żydówki.

„The Independent” przypomniał, że Wolińska jest ocalałą z Holokaustu. „Byłaby więc to ekstradycja do kraju, gdzie znajdują się takie miejsca jak Oświęcim i Brzezinka” – pisała gazeta.  „Czy Żyd może liczyć na sprawiedliwość w kraju Auschwitz, Majdanka i Treblinki, gdzie antysemityzm rodem ze średniowiecza wciąż pozostaje przygnębiająco mocno okopany?” – pytał z kolei „The Sunday Times”. Jewish Telegraphic Agency sugerowała, że jej przeżycia w getcie uprawniały ją do późniejszego prześladowania Polaków. W efekcie Wolińska zmarła niepokojona w 2008 r.

Książka Płużańskiego to nie tylko zapis przerażających zbrodni komunizmu. To rozdzierająca opowieść o wielkiej niesprawiedliwości, jaką był brak osądzenia ich sprawców. Tytułowi oprawcy pozostali bezkarni.

Źródło: Tygodnik DO RZECZY

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail