fbpx

Recenzje


Katolicki pomocnik towarzyski, czyli jak pojedynkować się z ateistą ma w zamiarze autora służyć tym, którym w czasie rozmów towarzyskich przychodzi reagować na zarzuty czy stereotypy dotyczące wiary chrześcijańskiej. Jest to leksykon odpowiedzi (czy raczej podpowiedzi) na pytania poruszane w rozmowach z niewierzącymi oraz tymi, którzy określają się jako „wierzący niepraktykujący”. Książka może pomóc wierzącym nie wpaść w pułapkę odpowiadania „pobożnymi stereotypami” na stereotypy niepobożne.
Książka jest napisana przede wszystkim z myślą o wierzących, którzy powinni umieć uzasadnić swoją wiarę; nie tylko przed innymi, ale i przed samymi sobą –jeśli wiara ma być prawdziwie ludzka, musi to być wiara poddana refleksji. W tym sensie lektura może sprawić, że wierzący będą mogli przemyśleć wiarę swojego Kościoła i – daj Boże – na nowo się nią zachwycić. Oczywiście publikacja tego rodzaju nie może udzielić gotowych odpowiedzi, nie upraszcza złożonej rzeczywistości wiary, raczej zaprasza do jej przeżywania.
Autor starał się wskazać kierunek możliwej obrony czy logiczny tok argumentowania, a przy okazji obnażyć pięty achillesowe adwersarza. Spiera się ze zwulgaryzowaną, a przez to może groźniejszą, wersją ateizmu starego. Nie jest to tylko moda intelektualnych salonów (ateizm elitarny), ale masowa ideologia trafiająca pod strzechy (ateizm powszechny) i nie pozostająca bez wpływu także na ludzi Kościoła! Z takim karmionym stereotypami i uproszczeniami ateizmem nie wolno nie walczyć, jak nie wolno pozwolić na najazd barbarzyńców.
Szpady na elegancko wykonanej okładce wskazują, że chodzi o pojedynek (nie wojnę!) na argumenty. Katolicki pomocnik towarzyski to narzędzie do odparowania ataku czy też wykonania pchnięcia w toczonym światopoglądowym sporze. Żywy język i publicystyczna swada, z jaką prowadzi szermierkę na argumenty, nie pozwolą czytelnikowi znudzić się w czasie lektury. O sprawach trudnych mówi językiem współczesnym i choć nie zawsze łatwym, to jednak czytelnik nie odniesie wrażenia, że sięgnął po naukową chińszczyznę.
50 zagadnień pogrupowano w 3 kategorie: Bóg, Kościół, religie. Tematyka książki jest szeroka, tak że czytelnik może mieć uzasadnioną nadzieję, iż znajdzie w niej to, czego szukał. Pod każdym tekstem znajduje się zestaw lektur pogłębiających, wszystkie zagadnienia opatrzono tagami, których indeks znajduje się na końcu książki i pozwala na odnalezienie tekstów w interesującej tematyce.
Oczywiście domyślnym czytelnikiem Katolickiego pomocnika towarzyskiego będą także niewierzący, którzy być może sięgną po nią, i skryci przed wzrokiem tych, którzy mogliby ich przyłapać na tej „wstydliwej” czynności, zagłębią się w meandry wiary. Być może w celu sprowokowania „pojedynku” wierzący wykorzystają książkę jako prezent dla swoich niewierzących sąsiadów czy kolegów z pracy?

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail