fbpx

Recenzje

Przewodnik po dylematach, czyli Katolicki Pomocnik Towarzyski Twitter Facebook Pinterest Email

Na stronie franciszkanska3.pl pojawiła się recenzja książki Sławomira Zatwardnickiego.
Zachęcamy do przeczytania!

W książce Sławomira Zatwardnickiego omawiane są bez zbędnego kaznodziejstwa problemy sięgające tak podstaw wiary – „Bóg a zło w świecie”, jak i ostatnio najpopularniejsze – „Aborcja jako prawo wyboru kobiety”.

„Katolicki Pomocnik” to przewodnik po dylematach, z którymi zmagają się tak wierzący jak i niewierzący. Jest podzielony na trzy działy: Bóg, Kościół, Religia i krótki dział bonusowy. Autor prezentuje stanowisko doktryny katolickiej, odwołując się również do autorytetów duchownych i świeckich. Jednocześnie każdą zależność ukazuje obrazowo, często z ironią i humorem. Celnie punktuje luki w obrazach wiary niewierzących. Jak u Hołowni omawiając kolejne kwestie, daje odnośniki do obszerniejszych pozycji.

W książce często jest omawiana najprostsza przyczyna zajęcia stanowiska przeciwnego chrześcijańskiemu. Brakiem jest też dosyć ogólna klasyfikacja ateistów. Jednak Zatwardnicki trafnie odnajduje Boga i jego wpływ w najróżniejszych tematach. Odkrywa też w osobach, które Boga najmocniej negują – „nawet ten poseł co najgłośniej krzyczy o tym, by zamknąć religijne przekonania i znaki w murach kościoła, nawet on, stając za sejmową mównicą, w swoim kościele sumienia rozmawia z Bogiem”. Autor odpiera stereotypowe podejście do poruszonych problemów jak: „Religie prowadzą do wojen”, „Kościół zagląda pod kołdrę!” czy „Człowiek wymyśla Boga” ożywiając je pragmatyzmem, ale i objawieniem Boga.

„Nie pytać zaś o prawdę to redukować swoje człowieczeństwo o istotny dla niego wymiar” – pisze autor. Książka dostarcza argumentów, tym którzy przybliżają innym ryzyko znalezienia Boga. Jest też cenną pozycją dla każdego, kto nie reaguje biernie na pytania co do swej wiary.

Żródło: franciszkanska3.pl

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail