fbpx

Recenzje

Przewodnik Katolicki, Natalia Budzyńska

Kontynuacja książek pod równie kontrowersyjnymi tytułami: Katolik frajerem? i Katolik ofiarą? Poza jednak nietrafionym tytutem, jej treść jest najciekawsza z całej trylogii, bo dotyczy spraw najgoręcej dyskutowanych wśród wierzących. Świetne wywiady na temat in vitro, antykoncepcji, eutanazji, homoseksualizmu i aborcji. Tematy niby wyeksploatowane szczególnie przez kwartalnik i portal Fronda, a jednak tak rzeczowych dyskusji i wykładni wciąż brakuje. Zapisana dyskusja ma to do siebie, że jej gorąca atmosfera zostaje skutecznie ostudzona, mówi się przecież, że papier jest cierpliwy. Łatwiej przyswajać sobie argumenty bez krzyków i zacietrzewienia, którego czasem nie można powstrzymać.


Rozmowy, które przeprowadził Zbigniew Kaliszuk, są interesujące dlatego, że zadający pytania stara się nie narzucać swojego światopoglądu. Często wręcz przyjmuje postawę odmienną, usiłuje zrozumieć tych, którzy miewają wątpliwości co do nauczania Kościoła w konkretnych przypadkach. Nie cofa się przed zadawaniem pytań niewygodnych, nie wstydzi się tematów tabu, nie pozostaje na poziomie teoretycznych schematycznych, „księżowskich” odpowiedzi. Obok rozmów z ludźmi Kościoła do polemik zaprasza niewierzących, reprezentujących odmienne stanowiska w poruszanych kwestiach.

Tygodnik Niedziela, Emilia Lipka

Najnowsza książka Zbigniewa Kaliszuka pt.„Katolik Talibem?”zawiera opis dyskusji z profesorami prawa, medycyny oraz osobami takimi jak Przemysław Babiarz, Krzysztof Ziemiec, Marek Jurek, Tomasz Terlikowski czy Bronisław Wildstein Podczas spotkania promocyjnego na Uniwersytecie Warszawskim autor zmierzył się ze stereotypowym wizerunkiem katolika-taliba, pragnącego ograniczać ludzką wolność i narzucać chrześcijański system wartości.

Podjął najbardziej kontrowersyjne kwestie dotyczące nauczania moralnego Kościoła m.in. aborcji, in vitro, eutanazji, antykoncepcji czy homoseksualizmu. Taka też jest ta książka. Ma stanowić odpowiedź na pytania nurtujące osoby poszukujące, mające wątpliwości odnośnie do nauczania Kościoła. Jest to też kompendium wiedzy na tematy moralne. Kaliszuk przyjął rolę sceptyka, co umożliwiło zderzenie najbardziej popularnych zarzutów kierowanych w stronę Kościoła i merytorycznych odpowiedzi nawiązujących do wartości uniwersalnych. A niekoniecznie tylko wynikających jedynie z katolickiego nauczania.

Autor książki udziela wyczerpujących odpowiedzi na pytania takie jak: Czy ograniczanie praw homoseksualistów nie jest nadużyciem? Co złego jest w związkach partnerskich? Czy całkowity zakaz aborcji nie byłby krzywdzący dla kobiety? Czy procedura in vitro nie powinna być dopuszczana, skoro w procesie naturalnego rozrodu także ginie większość zarodków?
Wcześniejsze książki tego autora to:„Katolik frajerem?” i „Katolik ofiarą?”. Kaliszuk jest już w trakcie pisania kolejnej, nie będącej jednak kontynuacją dotychczasowego cyklu.

Źródła:
Przewodnik Katolicki | 20.6.2013 | Strona: 33.
Tygodnik Niedziela | 26.6.2013 | Rubryka: w Warszawie | Strona: 7.

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail