fbpx

Recenzje

Autor: Magdalena Kowalewska

„Na skraju piekła” Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol to zbiór czternastu reportaży i świadków historii, którzy przeżyli gehennę na Kresach spowodowaną rosyjskimi deportacjami w czasie wojny i przymusowymi przesiedleniami ze wschodnich terenów II Rzeczypospolitej.

W bydlęcych wagonach bez powietrza, wody i picia Polacy ze wschodnich Kresów byli przewożeni do kazachskich kołchozów i na syberyjską tajgę. „Blisko 2 miliony polskich obywateli w latach 1944-47, pozostawiwszy cały dorobek swego życia i niejednokrotnie życia przodków, wsiadało z niedużym tobołkiem do pociągu i jechało w nieznane. Oni nie wracali do ojczyzny, gdyż nigdy jej nie opuścili, to ona, na skutek międzynarodowych matactw odsunęła się od nich, a oni podążali za nią” – wyjaśnia we wstępie autorka.

Książka ta zaskakuje prostotą języka i jasnym przekazem. Dzięki relacjom uczestników tych dramatycznych wydarzeń poznajemy piekło obozowego życia i niewolniczej pracy. Szczegółowo zapoznajemy się z opisami potwornych wywózek. Wspomnianą lekturę czyta się bardzo szybko, a przekazywaną historię poszczególnych osób czytelnik pochłania się jednym tchem. Zdaje się, że autorka zawdzięcza to różnorodnością gatunków, dzięki którym postanowiła przedstawić koszmarne losy Polaków żyjących na Kresach. W książce tej znajdziemy zarówno opowiadania, reportaże, jak i opowiadania fabularyzowane. Jednak największym atutem „Na skraju piekła” jest oparcie tej lektury na historycznej prawdzie i faktach. Jest to książka, która przedstawia nam siłę i determinację Polaków, zarówno walczących o wolność i suwerenność Ojczyzny, jak i tych walczących o przetrwanie w czasie katorżniczej pracy.

„Na skraju piekła” prezentuje m.in. historię hrabiego Michała Korwina-Kossakowskiego, zesłanego na Syberię i pracującego na wyrębie tajgi, losy Zbigniewa Nuckowskiego i jego rodziny, kolejnego zesłańca syberyjskiego, który ostatecznie wstąpił do oddziału spadochroniarzy i trafił do Anglii, więźniarki Marii Kowalskiej, opiekującej się ponad trzystoma dziećmi, których rodzice zginęli w ZSRR czy Władysława Marii Jakowickiego, profesora medycyny Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, który na wieść o wybuchu wojny nie zamierzał opuszczać Wilna, bowiem zawód lekarza zobowiązywał go do niesienia pomocy potrzebującym.

Te i inne historie opowiadane przez Agnieszkę Lewandowską – Kąkol ukazują, że bohaterami wojny na Kresach nie tylko były polskie zorganizowane zbrojne oddziały, ale także poszczególni Polacy, którzy każdego dnia swoją pracą, poświęceniem oraz miłością do Ojczyzny walczyli o przetrwanie Polski i polskiego narodu. Z kolei precyzyjne opisy m.in. więzienia w Starej Wilejce oraz obozów i kołchozów na Syberii są nieocenionym świadectwem historii, którą przeżyli bohaterowie książki. „Na skraju piekła” jest lekturą obrazującą codzienne zmagania Polaków na Kresach z ziemskim piekłem, jakie ich dotknęło, ale jest także próbą dawania nadziei na lepsze jutro, mimo wszelkich dramatów, które dotykają ludzkość. To lektura, do której można i należy sięgać bez względu na upływający czas od tamtych wydarzeń.

Źródło: NASZA POLSKA

Na skraju piekła
Twitter Facebook Pinterest Email

Już od: 1500 Cena detal.: 29,00

Kup teraz »

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail