fbpx

Recenzje

– Umiesz przywalić pałą? – Umiem i bez pały.
Tak wyglądała rozmowa kwalifikacyjna Dariusza Lorantego. Ma 190 cm wzrostu, więc do policji się nadawał.
Niby wiadomo, że życie to nie film, ale wiadomo to tylko teoretycznie. Praktyka jest taka, że większość ludzi składających doniesienia spodziewa się CSI, badań śladów DNA na zawołanie i lekarzy, którzy tylko rzucają okiem na trupa i już wiedzą, o której zginął. Rzeczywistość jest od tej wizji daleka, a kilkanaście lat temu była jeszcze dalsza. Emerytowany „pies” opowiedział o niej Aleksandrowi Majewskiemu w wywiadzie rzece.

Dariusz Loranty stał się znany jako policyjny negocjator, choć znacznie dłużej pracował jako zwykły policjant. Przesłuchiwał, oglądał zwłoki, czasem działał pod przykrywką. Historie, które opowiada, robią wrażenie. Dzieci zabijające inne dzieci, zbiorowe gwałty, przysyłanie rodzinie palców porwanego – tego typu zdarzenia to dla policjanta codzienność. Z drugiej strony bicie (i nie tylko) podejrzanych, wódka, konflikty między byłymi esbekami a byłymi milicjantami (jedni i drudzy tworzyli struktury współczesnej policji), łapówki w postaci pań z agencji, a do tego mocno pogmatwane życie prywatne, o którym Loranty opowiada z zaskakującą momentami szczerością. A w tym wszystkim przemyślenia na temat duchowości, do których skłaniał policjanta widok samobójców.

Można było tę książkę inaczej zacząć. Zamiast opowiadać wszystko w porządku chronologicznym, zaczynając od czasów przed wstąpieniem do policji, lepiej byłoby wybrać na początek którąś ze smaczniejszych historii. Dyskusyjna jest też wartość rozważań na temat tego, które zachowania uznaje się za gwałt. Rozumiem, fakty przede wszystkim, ale rozważania są na tyle szczegółowe, że przerzuciłem kilka stron, bo po prostu zrobiło mi się niedobrze. Mimo to książka jest warta przeczytania. Nie jest dla wszystkich, ale dla miłośników seriali o blachach i klamkach, takich jak Pitbull, to pozycja obowiązkowa.

Źródło: Tygodnik Solidarność

Spowiedź psa
Twitter Facebook Pinterest Email

Już od: 1400 Cena detal.: 34,00

Kup teraz »

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail