fbpx

Recenzje

Autor: Julita Sobolewska
Dzięki uprzejmości wydawnictwa Fronda miałam okazję przeczytać tę oto książkę. Bardzo się ucieszyłam z możliwości jej zrecenzowania. Prócz czytania i gotowania interesuje mnie historia, głównie średniowiecza oraz czasy II wojny światowej.

„Autentyczność to podstawowy walor tej książki. Zawiera ona opowiadania i reportaże powstałe na podstawie rozmów autorki z bohaterami wydarzeń, które dotknęły Polaków mieszkających podczas II wojny światowej na kresach wschodnich. Właśnie tak wspominają oni, po przeszło pięćdziesięciu latach, swój koniec świata, ich osobistego świata, do którego – o czym większość z nich była przekonana – nigdy nie będzie już powrotu. Przez długie lata nie wolno było o nich mówić, a i teraz nie dla wszystkich są bohaterami „wygodnymi”.

Choć traumatyczna przeszłość zahartowała ich ciała i umysły, niewielu już pozostało wśród nas. Niejedno z tych opowiadań mogłoby posłużyć za kanwę scenariusza filmowego. Dostarczają sensacyjnej lektury, a czytelnik poznaje jednocześnie wstrząsające, często nieznane, fakty z XX-wiecznej historii Polski. Oto krótki opis tej książki ze strony wydawnictwa. Od pierwszych stron książka niesamowicie mnie wciągnęła. Nie było to spowodowane jedynie moimi zainteresowaniami, ale stylem pisania, jakim posługiwała się autorka. Dodatkowo autentyczność wydarzeń i wypowiedzi bohaterów książki powodują, że człowiek zaczyna się zastanawiać, co ci ludzie mogli czuć i dlaczego musiało do tego dojść. Momentami w moich oczach pojawiały się łzy. Wiem, że współczucie tu nic nie da.

Nie pomoże zapomnieć. Ponieważ tego nie da się zapomnieć. Ponadto w książce znajduje się mnóstwo zdjęć, które wraz z tekstem tworzą historię danego człowieka. W książce jest ich raptem kilka, jednak nie są to wszyscy. Każdy bohater tworzy inną historię, nie, on jest częścią historii. Nie zapominajmy o tym, że wielu ludzi nie przeżyło wojny. Dlatego dzięki takim książkom mamy szansę poznać prawdę, zachować w pamięci i przekazać innym. Ludzie niestety nie są wieczni, a książka mimo upływu lat nadal będzie dostępna. Książka jest przeznaczona dla osób, które interesują się historią – lubią ją, kochają i szanują. Jest także doskonałą lekturą dla osób, które nie przepadają za historią. Po przeczytaniu „Na skraju piekła” powinni zmienić pogląd. W końcu historię tworzą ludzie i ich czyny. Sami też ją tworzymy i jesteśmy jej częścią. Pamiętajmy.

Źródło: Z KSIĄŻKĄ W CHMURACH

Na skraju piekła
Twitter Facebook Pinterest Email

Już od: 1500 Cena detal.: 29,00

Kup teraz »

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail