fbpx

Recenzje

Autor: Edward Kabiesz

TA KSIĄŻKA STAŁA SIĘ BESTSELLEREM. JEST POLITYCZNE NIEPOPRAWNA. W ZAMYŚLE AUTORA ROZPRAWIA SIĘ Z FUNKCJONUJĄCYMI MITAMI NA TEMAT WYPRAW KRZYŻOWYCH I ISLAMU.

W „Niepoprawnym politycznie przewodniku po islamie i krucjatach” Robert Spencer porusza zbyt wiele szczegółowych tematów, by o nich wszystkich napisać w krótkim tekście. Jednym z najważniejszych i najbardziej aktualnych jest stosunek islamu do stosowania przemocy. Spencer polemizuje z szeroko rozpowszechnionym poglądem, że każda tradycja religijna w równym stopniu do niej prowadzi.

NIE KAŻDY MUZUŁMANIN TO KŁOPOT

Czy rzeczywiście każdy fundamentalizm religijny prowadzi np. do zabójstw, wysadzania samolotów czy samobójczych zamachów, w których giną cywile? Czy wbrew popularnym na opanowanych przez liberałów uczelniach poglądom wszystkie religie są „surowcem, z którego wierni mogą stworzyć praktycznie wszystko”? W tych dyskusjach często wskazuje się przykłady Timothy’ego McVeigha czy Erica Rudolpha jako tzw. chrześcijańskich terrorystów. Jednakże ani McVeigh, autor zamachu w Oklahoma City, w którym zginęło 168 osób, ani Rudolph, który podłożył bombę w czasie igrzysk olimpijskich w Atlancie w 1996 roku i dokonał kilku zamachów na kliniki aborcyjne, nie próbowali usprawiedliwiać swych czynów, odnosząc się do Ewangelii. Na świecie nie ma zorganizowanych grup chrześcijańskich terrorystów. Spencer zauważa, że chociaż każdy może się dopuścić strasznych zbrodni, to prawdopodobieństwo ich popełnienia wzrasta, gdy zachętę do nich znajduje się w tekstach religijnych i wezwaniach nauczycieli wiary. Podaje wiele przykładów podobnych fragmentów Koranu, konfrontując je z Nowym Testamentem.

(…)

Źródło: Gość Niedzielny

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail