fbpx

Recenzje

Autor: Magdalena Kowalewska

Sprytna sztuka wywierania wpływu

Czy zadawaliście sobie Państwo pytanie, ile manipulacyjnych pułapek czyha na Was niemal na każdym kroku? „Metody manipulacji XXI wieku” Marcina Niewaldy to książka, która doskonale odpowie na to pytanie.

Autor ucieka do naukowej narracji, pragnąc w prosty sposób uświadomić czytelnikom, że żyjemy w świecie,w którym zewsząd jesteśmy karmieni manipulacyjnymi technikami, które mają za zadanie wpływać na nasze myślenie, decyzje i dokonywanie wyborów. Lektura ta ma być w założeniu Marcina Niewaldy „katalogiem znaków ostrzegawczych oraz metod, z których można skorzystać, aby nie wpaść do biegnącego przy drodze rowu”.

Wypunktowuje 26 metod manipulacyjnych, których powinniśmy bać się jak diabeł święconej wody. Poczynając od technik, dzięki którym wmawia się nam, że odnosimy korzyści w hipermarketach, poprzez tzw. metodę „na kibola”, próbującą całkowicie zdyskredytować i spreparować działania tych, którzy publicznie krytykują władzę, techniki stosowane na popularnym portalu społecznościowym Facebook czy też podczas redagowania znanej niemal każdemu internetowej encyklopedii Wikipedia – aż do typowych technik manipulacyjnych wykorzystywanych w fotografii. Te i inne metody, którymi pragną zawładnąć naszą świadomością media oraz establishment, znajdziemy w „Metodach manipulacji XXI wieku”. Książka ta jest swoistym skrótem myślowym obserwowanej rzeczywistości. Najciekawszy wart polecenia rozdział dotyczy wspomnianych technik fotograficznych, w którym autor przypomina powszechną zasadę wpajaną osobom robiącym zdjęcia: „Przekonywać należy tak, aby przekonywany miał poczucie, że to nie wpływ, ale jego wewnętrzne wrażenie”.

Źródło: Tygodnik „Nasza Polska”

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail