fbpx

Recenzje

Autor: Bogdan Zalewski

Bogdan Zalewski: Moim i państwa gościem jest Barbara Stanisławczyk, dziennikarka, reportażystka i pisarka. Witam panią bardzo serdecznie.

Barbara Stanisławczyk: Dzień dobry, witam państwa, witam pana.

A w dłoniach trzymam pani najnowszą książkę „Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce”. Potężny tom. Potężny i poważny, z naukowymi rekomendacjami profesorskich sław. Pozwoli pani, że zacznę od prostego, ewangelicznego pytania?

Bardzo proszę.

To pytanie Poncjusz Piłat zadał Jezusowi: „Cóż to jest prawda?”. Ta tytułowa – z pani książki.

Prawda w odniesieniu do tej książki ma kilka wymiarów. Ten najważniejszy, czyli etyczny, etyczno-filozoficzny to prawda jako dobro w pojęciu klasyczno-chrześcijańskim, ale też tak, jak prawdę postrzegał Arystoteles: prawda jako droga odkrywania dobra. To jest jedno. A drugie, w kontekście mojego tytułu, to jest prawda jako fakty, odkrywanie rzeczywistości, dochodzenie do jej istoty. Ten tytuł jest wielowymiarowy. We współczesnym świecie już od czasów odrodzenia, od okresu reformacji, istnieje takie zjawisko jak negowanie prawdy jako takiej. Filozofowie, naukowcy twierdzą, że coś takiego jak prawda nie istnieje, że są różne prawdy, że każdy ma swoją. Bowiem istnieje coś takiego jak komentarz do rzeczywistości.

W rzeczywistości dzisiejszej, w liberalnym świecie, taki poszukiwacz prawdy jak pani to jest właściwie wróg społeczny.

Tak.

Nie boi się pani takiej etykiety?

Nie, nie boję się, dlatego że już napisałam kilka książek, które mogły być jakoś tam etykietowane i ja sama również. Trzeba wyeliminować lęk, żeby dociekać. Krótko mówiąc, najpierw jest zainteresowanie, ciekawość, a wszystko inne pozostaje gdzieś w tyle. Zawsze się tym kierowałam i kieruję, nie przejmując się, jakie będą tego efekty, w takim sensie, czy będę wynagradzana, czy będę spostponowana, czy wyklęta. No, trudno! Jestem wyznawcą prawdy.

>>Przeczytaj całą rozmowę<<

Kto się boi prawdy?
Twitter Facebook Pinterest Email

Kto się boi prawdy?

Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce

Barbara Stanisławczyk

Przejdź na stronę książki

Już od: 2500 Cena detal.: 59,00

Kup teraz »

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail