fbpx

Recenzje

Autor recenzji: Iwona Świerżewska

Jak wygrać małżeństwo?

Wbrew pozorom z książki „Laboratorium miłości, tom 2: Po ślubie” skorzystają także osoby przygotowujące się do zawarcia sakramentu małżeństwa, a nawet szukające dopiero swojej „drugiej połówki”.

Było już o tym, jak spędzać razem czas przed ślubem, aby tzw. „chodzenie” stało się fundamentem szczęśliwego małżeństwa, by nie było czasem zmarnowanym, z którego chłopak i dziewczyna wyniosą tylko zranienia i rozczarowanie. Teraz nakładem wydawnictwa Fronda ukazała się druga część popularnej serii „Laboratorium miłości” pod redakcją Zbigniewa Kaliszuka. Tom drugi, pod znaczącym tytułem „Po ślubie”, to książka, po którą śmiało mogą sięgać zarówno narzeczeni, młodzi małżonkowie, jak i pary z wieloletnim stażem. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Nie jest to typowy poradnik dający uniwersalne recepty na każdą sytuację, jaka może się przytrafić w związku. W zamyśle autora książka jest raczej zbiorem refleksji osób naprawdę znających się na rzeczy, zebranych podczas najciekawszych spotkań na temat miłości i seksualności, które od wielu lat organizowane są na warszawskich uczelniach przez Akademickie Stowarzyszenie Katolickie „Soli Deo”. Znajdziemy w niej wypowiedzi doświadczonych małżonków, specjalistów zawodowo zajmujących się doradzaniem parom oraz kapłanów znanych z licznych publikacji na ten temat. Poszczególne rozdziały do książki napisały takie „sławy”, jak: o. Ksawery Knotz, ks. Marek Dziewiecki, dr Szymon Grzelak czy dr med. Ewa Ślizień-Kuczapska.

Autorzy poruszają wszystkie najważniejsze zagadnienia, będące wyzwaniem dla małżonków chcących zbudować trwałą i kochającą się rodzinę. I tak Beata i Bogdan Janowscy obalają mity na temat powodu wielu rozwodów, czyli osławionego „niedopasowania charakterów”. Aktor, mąż i ojciec Adam Woronowicz tłumaczy, dlaczego „baby są jakieś inne” i jak twórczo podchodzić do konfliktów wynikających z różnic damsko-męskich. Szymon Grzelak oraz Paulina i Maciej Kurzajewscy odpowiadają na pytanie, czy da się połączyć karierę zawodową z udanym życiem rodzinnym i jak to zrobić, by wychować dzieci na ludzi i nie zwariować. Psychoterapeuta Jakub Kołodziej pisze, jak pielęgnować małżeńską więź, mając kilkoro małych dzieci i pracę zawodową na głowie. Wreszcie lekarze, psychologowie i sami małżonkowie dzielą się swoim doświadczeniem stosowania naturalnych metod planowania rodziny.

Książka napisana jest przystępnym językiem i ma nietypową formę. Znajdziemy w niej zarówno rozdziały typowo poradnikowe, jak i wywiady, zapisy konferencji czy świadectwa. Do trudnych nieraz zagadnień autorzy podchodzą z otwartością i humorem, dzięki czemu pozycję można polecić każdemu. Wbrew pozorom warto, by przeczytały ją także osoby młode, przygotowujące się do zawarcia sakramentu małżeństwa, a nawet szukające dopiero swojej „drugiej połówki”. Książka pokaże im, że małżeństwo może być fascynującą przygodą życia, i choć czasem bywa trudne, gra jest warta świeczki.

Źródło: Tygodnik IDZIEMY

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail