fbpx

Recenzje

Ponad rok temu pisałem na Niepoprawnych o „Dziesięciu książkach, które zepsuły świat” Benjamina Wikera. Dziś przyszła pora na pozycję od tamtej jeszcze ważniejszą i lepiej napisaną – „Dziesięć książek, które każdy konserwatysta musi znać, oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska”.

Właściwie trudno tę pozycję recenzować, tak, jak trudno pisać o Chestertonie, do którego stylu Wiker, być może podświadomie, dąży. Zresztą, „Ortodoksja” Chestertona się w dziesiątce oczywiście pojawia. Oprócz niej znajdziemy kilka innych tekstów, które z jednej strony są ponadczasowe, a z drugiej – bardzo na czasie. Czy dyskusje federalistów i antyfederalistów z czasów powstawania amerykańskiej konstytucji stanowej mogą być istotne z naszego (bo, że ważne dla Amerykanina, jakim jest Wiker, wydaje się to bardziej oczywiste) punktu widzenia? Mogą, bo oto wszystkie obawy antyfederalistów spełniają się i w Stanach, i tutaj.

Książka dla konserwatysty powinna być lekturą obowiązkową i raczej niejednorazową. Sam martwię się, że tyle przede mną rzeczy do czytania, że nie mam kiedy wziąć się za ponowną lekturę Wikera, a w momencie dojścia do ostatniej strony już miałem potrzebę wrócić do pierwszego, poświęconego Arystotelesowi, rozdziału. Tak, jak Chesterton pokazuje na oczywistość i naturalność chrześcijaństwa, a później katolicyzmu, tak Wiker robi to samo z konserwatyzmem. Przy okazji dość mocno krytykuje liberalizm, co może zniechęcić do lektury „konserwatywnych liberałów”, może jednak nie zniechęci, a da do myślenia. Dla tych zresztą mocnym akcentem może być końcowy rozdział o książce uzurpatorskiej, którą jest dla autora „Atlas zbuntowany” Ayn Rand. I ma do tego określenia bardzo mocne podstawy, które poznajemy razem z biografią pani Alissy Zinowjewnej Rosenbaum.

Książka podzielona jest na cztery części opisujące ideę konserwatyzmu, demokrację i początku ustroju Ameryki, miejsce ekonomii w konserwatyzmie, wreszcie – konserwatywną narrację w literaturze. Jeśli ktoś nie czytał i nie ma czasu przeczytać wszystkich czternastu bądź dziesięciu książek, opisanych przez Wikera, niech przeczyta przynajmniej tą. Nie będzie to czas stracony.

Źródło: NIEPOPRAWNI.PL

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail