fbpx

Recenzje

Autor recenzji: Robert Tekieli

Najdzielniejsi z dzielnych

Książka Szymona Nowaka „Oddziały Wyklętych” przywraca Polakom pamięć o bohaterach czasów trudniejszych niż wojna. Musimy dziś kultywować pamięć o heroizmie żołnierzy antykomunistycznego powstania, którzy zdawali sobie sprawę, że walcząc i ginąc, dają jedynie świadectwo.

Książka wydawnictwa Fronda opisuje historię działań 22 oddziałów partyzantki antykomunistycznej.Oprócz niezwykłych, czasami niepublikowanych zdjęć Żołnierzy Niezłomnych zamieszczono też fotografie ze współczesnych rekonstrukcji ich walk.

Autor ma rację, dzieje Żołnierzy Niezłomnych to jedna z najpiękniejszych kart polskiej historii. Skazana na zapomnienie przez władców PRL-u, dziś odkrywana przez wielu młodych Polaków. Ludzie dotąd traktowani jak bandyci okazują się bohaterami. Propaganda kremlowska trwa. Ukraińcy walczący o wolność ojczyzny są faszystami. Do dziś wielu Polaków uważa np. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka za polskich oficerów.

Mało kto pamięta, że działalność oddziałów antykomunistycznej partyzantki to nie tylko walka z bolszewizmem, to także rozprawianie się z pospolitym bandytyzmem. Czas też już powiedzieć jasno: w powojennej Polsce trwało antykomunistyczne i antysowieckie powstanie. W 1945 r. nowej okupacji przeciwstawiło się od 120 do 180 tys. Polaków. 17 tys. żołnierzy podziemia skupiło się w 340 zbrojnych oddziałach partyzanckich. Przeciwko nim walczyło 35 tys. żołnierzy NKWD, 100 tys. funkcjonariuszy KBW, UB i milicji. Uczestnicy powstania stracili 8600 poległych, 79 tys. aresztowano. 5 tys. skazano na śmierć (połowę wyroków wykonano). 21 tys. bohaterów zmarło w więzieniach. Ostatni Niezłomny poległ w październiku 1963 r.

Trzeba było heroizmu, żeby po sześcioletniej walce z niemieckim nazizmem podjąć walkę z bolszewizmem. Robili to naprawdę najdzielniejsi z dzielnych synów Ojczyzny. Kolejne pokolenie Polaków pamięta, czym jest Bóg, Honor i Ojczyzna.

Źródło: GAZETA POLSKA CODZIENNIE

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, 19 marca 2014, s. 9

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail