fbpx

Recenzje

Fotorelacja: Chodakiewicz w Warszawie Twitter Facebook Pinterest Email

W czwartek 31 maja 2012 w Muzeum Niepodległości gościł z wykładem amerykański historyk Markek Chodakiewicz. Spotkanie odbyło się w ramach warszawskiego klubu Najwyższego Czasu. Na spotkanie profesor przybył ze swoją kilkuletnią córką.

zdjęcie 1

zdjęcie 2

Profesor Chodakiewicz przybliżył słuchaczom szczątkową wiedzę elit
intelektualnych USA o Polsce. Jeżeli już o Polsce się piszę to tylko w negatywnym duchu liberalnej neo stalinowskiej szkoły historycznej (do której przyłączył się Gross). Powszechne jest przekonanie amerykańskich elit o odpowiedzialności Polaków za holocaust. Przekonanie o antysemickiej i nacjonalistycznej naturze Polaków. Antypolonizm elit amerykańskich jest jednym z objawów zatrucia przez postmodernizm amerykańskiego życia intelektualnego. Patologia postmodernizmu (negującego logikę i fakty) jest objawem upadku zachodniej cywilizacji.

zdjęcie 3

Z krytyką profesora Chodakiewicza spotkała się ponad dwudziestoletnia
bezczynność Polaków, którzy nic nie robią by dbać o wizerunek Polski w USA.
Profesor postulował: tłumaczenie polskich prac popularnonaukowych o Polsce na angielski i wydawanie ich w USA, fundowanie amerykańskim naukowcom stypendiów, by kształcili się u polskich naukowców, wspieranie finansowo przyjaznych Polsce amerykańskich naukowców, finansowanie badań niezależnych ośrodków badawczych nad Polską.

Za bardzo ważne profesor uznał też prowadzenie w Polsce badań nad
historią lokalną. Zdaniem profesora Polacy pozbawieni wiedzy o swojej przeszłości są bez broni wobec kłamstw. Dodatkowo brak pamięci historycznej sprawia, że Polacy nie tworzą wspólnoty i nie są wstanie dbać o swoje interesy.

Przed i po spotkaniu książki profesora Chodakiewicza sprzedawała
prawicowa księgarnia wysyłkowa capitalbook.pl. Szczególnym powodzeniem cieszył się najnowszy zbiór publicystyki Chodakiewicza „Między Wisłą a Potomakiem” wydany przez wydawnictwo Patria Media.

zdjęcie 8, zdjęcie 9

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail