fbpx

Recenzje

Autor: Magdalena Kowalewska

22 czerwca 1941 r. był kluczowym momentem w historii drugiej wojny światowej. Atak Niemiec na Związek Sowiecki sprawił, że Międzynarodówka Komunistyczna otrzymała nowe instrukcje od Józefa Stalina, który to w sierpniu 1941 r. nakreślił plan działania komunistycznej partii w Polsce.

Stalin, bezwzględnie posługując się propagandą, stwierdził, że „partia komunistyczna odstrasza nie tylko obcych, lecz także niektórych z tych, którzy z nami sympatyzują”. Dlatego też, jak wyjaśnia Piotr Gontarczyk we wznowionym wydaniu szczegółowej monografii poświęconej historii i tajemnicom PPR „Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy 1941-1944″, „pod patriotycznymi frazesami zamierzano ukryć zarówno agenturalny charakter PPR, jak i jej rzeczywisty, komunistyczny program”.

Książka Gontarczyka, która ukazała się nakładem wydawnictwa „Fronda” jest naukowym dziełem, opartym na archiwalnych źródłach, które skrupulatnie relacjonuje funkcjonowanie PPR oraz kształtowanie się komunistycznego ruchu zarówno przed wojną jak i po wybuchu niemiecko-sowieckiego konfliktu.

Piotr Gontarczyk ujawnia motywy Moskwy, które przyczyniły się do powstania PPR, ale także m.in. demaskuje spory, jakie toczyły się na najwyższych szczeblach komunistycznych działaczy, które niejednokrotnie spowodowane były wewnętrznymi porachunkami i seksualnymi skandalami. „Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy 1941-1944″ jest pozycją wyjątkową nie tylko ze względu na ponad tysiąc nazwisk i wyczerpujące źródła archiwalne pochodzące z Archiwum Akt Nowych w Warszawie – w tym dokumenty, które zachowały się po konspiracyjnej działalności PPR, Gwardii Ludowej i Armii Ludowej – czy też źródła pochodzące z Rosyjskiego Centrum Przechowywania i Badania Dokumentów Historii Najnowszej w Moskwie, ale także dlatego, że – jak wyjaśnia autor – po 1989 r. nikt nie podjął się żadnych poważnych badań nad ruchem komunistycznym.

To książka, którą mimo dużej objętości, czyta się jednym tchem. Liczne relacje, szczegółowe przypisy i wyjaśnienia sprawiają, że opowieść o działaczach PPR -którzy ściśle byli powiązani z NKWD oraz gestapo, pacyfikując polskie podziemie niepodległościowe oraz z łatwością mordując polskich żołnierzy AK i NSZ – czyta się jak scenariusz dobrego filmu, przedstawiającego brutalne oblicze PPR. Jednak wbrew pozorom książka Piotra Gontarczyka to nie historyczny scenariusz, ale gorzka prawda o jednym z najtrudniejszych rozdziałów polskiej historii.

Źródło: Tygodnik „Nasza Polska”

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail