fbpx

Recenzje

Autor: Sylwia Blady

Siła argumentów

Tak, zdecydowanie takiej publikacji potrzebowaliśmy. Nakładem wydawnictwa Fronda ukazała się książka Katolik talibem? Zbigniewa Kaliszuka. Autor, sięgając po opinię wielu cenionych naukowców, dziennikarzy czy duszpasterzy, próbuje odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie.

Choć szata graficzna książki zupełnie mnie nie zachęciła, zajrzałam do środka. Spis autorów wydawał się obiecujący – Marek Jurek, Krzysztof Ziemiec, Tomasz Terlikowski, Bronisław Wildstein, o. Jacek Salij, o. Ksawery Knotz i wielu innych. Z wielką ciekawością przeczytałam każdy, wydzielony tematycznie rozdział. Każdy z nich kolejno podnosił i porządkował kwestie związane m.in. z aborcją, eutanazją, in vitro, związkami partnerskimi czy antykoncepcją. Katolik talibem? to sumiennie dobrane wywiady, debaty oraz jednostkowe wypowiedzi ludzi, którzy – uposażeni w merytoryczne argumenty oraz dane statystyczne – nie boją się trudnych pytań.

Tak często zdarza się, że wierni popierają zdanie Kościoła katolickiego bez głębszego poznania konkretnych problemów. Przykładowo, jeśli ktoś mówi, że jest przeciw in vitro, bo kościół zabrania takiej formy zapłodnienia, nie przekona w dyskusji oponenta. Książka Kaliszuka pokazuje, jak niezwykle precyzyjne i merytoryczne jest zdanie Kościoła, opierające się na ogólnoludzkich wartościach. Warto je poznać, aby móc rozmawiać z innymi, uzasadniać im (i może przede wszystkim sobie) sensowność stanowiska Kościoła. Katolik talibem?, jakkolwiek prowokacyjnie by nie brzmiał ten tytuł, to swoiste vademecum dla osoby wierzącej, która uczestniczy w życiu społecznym. A przecież każdy z nas ma swój udział w społeczeństwie. Dlatego warto uzbroić się w argumenty, poznać opinie i statystyki, by wypracować swoje zdanie.

Podczas lektury zaskakujące było dla mnie to, że wielu rozmówców, także osób duchownych, ani razu nie przytaczało argumentów religijnych. Wystarczyło oprzeć się na podstawowych prawach człowieka, by pokazać, że „zaściankowe” zdanie Kościoła płynie z serca starożytnej myśli filozoficznej. To pokazuje, jak bardzo wykrzywiony obraz na szereg palących problemów przedstawia opinia publiczna. Otóż przytoczone w książce głosy dementują powszechne zdanie o katolikach jako ciemnocie ideowej. I to właśnie nie argumentem siły, a siłą argumentów.

Autor niejednokrotnie prowokuje trudne pytania, przytacza zdanie przeciwnej strony, co jeszcze bardziej otwiera pole do dyskusji. Do debat zapraszani są goście z różnorodnych środowisk, przez co rozmowy nabierają pełniejszego kształtu. Nikt nikogo nie wali po głowie ideowym młotkiem, lecz wszyscy rozmawiają z szacunkiem i spokojem, którego brak w mainstreamowych mediach.

Czytelnikowi nie muszą podobać się wszystkie zawarte w książce wypowiedzi, ponieważ każdy z rozmówców mówi w innej stylistyce. Innego języka używa lekarz, psycholog, ksiądz i filozof… a w końcu kobieta i mężczyzna. Mnie jednak osobiście ten wielogłos bardzo odpowiada, ponieważ dopatruję się w nim głębokiej harmonii.

Źródło: BOSKO.PL

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail