fbpx

Recenzje

Autor: Cezary Gmyz

Po raz pierwszy ktoś zmierzył się z wyzwaniem opisania historii Jana Kulczyka. Biografia dowodzi, że był on uosobieniem przemian w III RP.

Jan Kulczyk. Biografia niezwykła” to książka, o której krążyły legendy. Właśnie ta pozycja była przedmiotem rozmowy jednego z autorów tej pozycji – Piotra Nisztora – z Romanem Giertychem, który sugerował, że na niepublikowaniu tej oraz innych książek o najbogatszych Polakach można sporo zarobić. Giertych twierdził później, że była to prowokacja wobec Nisztora. Jednak napisana we współpracy z Cezarym Bielakowskim biografia najbogatszego Polaka w końcu ujrzała światło dzienne.

Książka robi wrażenie z kilku powodów. Pierwszym jest pionierska próba spojrzenia na życie człowieka, który choć był jednym z najbardziej znanych Polaków, starał się pozostawać w cieniu, starannie chroniąc swoją prywatność. O życiu prywatnym Kulczyka, który zamieszkiwał zbiorową wyobraźnię Polaków, w gruncie rzeczy wiadomo niewiele. Najbogatszy Polak, choć gościł na okładkach największych tygodników, dla większości Polaków pozostawał wielkim niemową. Rzadko przyjmował zaproszenia do udzielania wywiadów. Owszem, brylował w towarzystwie, ale starannie dbał o to, by przekaz na jego temat nie wymknął się spod kontroli, choć nie zawsze udawało mu się narzucić narrację mediom. Tak było m.in. podczas kryzysu wizerunkowego związanego z aferą orlenowską i tajemniczym spotkaniem z rosyjskim agentem Władimirem Ałganowem w Wiedniu.

Skutecznie potrafił neutralizować najbardziej wścibskich paparazzich i tabloidy. Z jednej strony stosując kij, a z drugiej marchewkę. Kijem były groźby pozwów o ochronę dóbr osobistych, marchewką oczywiście pieniądze. Umiejętna gra Kulczyka i jego przedstawicieli z mediami przynosiła efekty. W rezultacie przeciętny Polak raczej Kulczyka podziwiał. Nie tylko zresztą przeciętny.

Fragment recenzji zamieszczonej w tygodniku „Do Rzeczy” w dniu 9.11.2015 r.

Jan Kulczyk
Twitter Facebook Pinterest Email

Już od: 2300 Cena detal.: 44,00

Kup teraz »

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail