fbpx

Recenzje

Autor: Jan Bodakowski

Biografia Stanisława Barei twórcy najpopularniejszych komedii w PRL i działacza opozycji antykomunistycznej już w księgarniach.

Urodzony w 1929 i zmarły w 1987 Stanisław Bareja był nie tylko wybitnym, choć pogardzanym i prześladowanym przez współczesnych mu filmowców (od dziś zagorzałego sympatyka lewicy i śląskiej odrębności Kazimierza Kutza po nieżyjącego już Bohdana Porębe) reżyserem filmowym, ale i bardzo zaangażowanym działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL.

Już w 1977 wracając z zagranicznych wyjazdów przemycał do PRL zakazane nielegalne antykomunistyczne książki (podobnie zrobił w 1981 roku), i rozpoczął współpracę z KOR (którego jednym z założycieli był obecny minister obrony Antoni Macierewicz). W 1980 Stanisław Bareja współtworzył, redagował i pisał teksty do nielegalnego antykomunistycznego pisma satyrycznego „Strachy na Lachy”. Udało mu się też przemycić powielacz offsetowy dla podziemnego wydawnictwa. Był działaczem legalnej NSZZ Solidarność. W stanie wojennym piwnice swojego domu udostępnił na druk nielegalnych książek, czasopism i fałszowanie dokumentów niezbędnych dla okrywających się w stanie wojennym działaczy Solidarności. Dostarczył ukrywającemu się Zbigniewowi Bujakowi perukę, sztuczne wąsy i nauczył go charakteryzacji.

>>Przeczytaj całą recenzję<<

Oczko się odlepiło temu misiu…
Twitter Facebook Pinterest Email

Już od: 2000 Cena detal.: 39,00

Kup teraz »

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail