Już od: 4500 Cena detal.: 94,90

Kup teraz »

Najnowsze dwutomowe dzieło Pawła Zyzaka jest zwieńczeniem jego sześcioletnich badań nad istotą stosunków amerykańsko-polskich w XX wieku, prowadzonych na dwóch kontynentach. Autor koncentruje się na dekadzie lat 80., gdy uległy one nasileniu po powstaniu „Solidarności”.

Historyk kreśli dzieje Polski na tle polityki globalnej, zderzając plany kręgów biznesu i świata związkowego. Bada wpływ międzynarodowych ośrodków finansowych na sytuację polityczną w Polsce i kwestię finansowania „podziemia” solidarnościowego przez zachodnie rządy, związki zawodowe, fundacje, kościoły, ale także – służby specjalne.

Z jego pracy wyłania się wielość ośrodków wpływu w USA i sprzeczność ich wzajemnej polityki względem Polski.

Korzystając z naukowego instrumentarium, Zyzak opisuje kontrowersyjną rolę, jaką odegrali doradcy Lecha Wałęsy (np. Bronisław Geremek) czy polityczny duet Zbigniewa Brzezińskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Odtwarza sieć kontaktów i powiązań Jerzego Milewskiego, Mirosława Chojeckiego, Bogdana Borusewicza, Józefa Glempa, Davida Rockefellera, George’a Sorosa , Williama Casey’a i wielu innych wpływowych osób.

Opisuje olbrzymią, acz zapomnianą rolę, jaką odegrała amerykańska centrala związkowa AFL-CIO w rozwoju ruchu „Solidarność”.

Książka odkrywa kulisy transformacji ustrojowej w Polsce. Spogląda na kondycję elit politycznych po obydwu stronach politycznej barykady. Nie pozostawia złudzeń, że wektory amerykańskiej polityki podlegały oddziaływaniu interesów sprzecznych często z interesem polskiego bytu państwowego.

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PatroniKolor2

Patronat medialny:

Efekt domina belka

Sponsor spotkania promocyjnego (więcej o spotkaniu) :

PKO-BANK-POLSKI-RGB-31mm

Premiera: 30 listopada 2016 roku

Detale techniczne: Oprawa: miękka | Ilość stron: 1800 (2 Tomy x 900) | EAN: 9788380791046 | Cena detaliczna: 94.90 zł (brutto)

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

Doktor nauk humanistycznych, technik elektronik. W 2004 roku obronił pracę dyplomową w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej. Od 2008 roku absolwent kierunku historia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 2013-2014 studiował na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 2015 roku ukończył studia…

Więcej książek tego autora »

EFEKT DOMINA
Twitter Facebook Pinterest Email

EFEKT DOMINA

CZY AMERYKA OBALIŁA KOMUNIZM W POLSCE? (TOM 1 i 2)

Paweł Zyzak

Już od: 4500 Cena detal.: 94,90

Kup teraz »

email marketing powered by FreshMail