fbpx

O autorze

KRZYSZTOF JAKUB JABŁONKA urodził się w 25 lipca 1951 r. w Warszawie. Jest absolwentem Liceum pw. św. Augustyna i Uniwersytetu Warszawskiego, a także uczestnikiem seminariów prof. Andrzeja Zahorskiego, Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Krzyża oraz ruchu ekumenicznego Warszawy. Po ukończeniu studiów odbył pieszą wędrówkę po Europie i dotarł do Wspólnoty Ekumenicznej w Taize (w Burgundii, we Francji), gdzie reprezentował Polskę i wszystkie kraje Wschodu podczas Soboru Młodych zwołanego do Taize, w 1974 r.

W latach 1975 -1978 robił doktorat, jednocześnie pracował w Zakładzie Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach. W 1977 r. uczestniczył w wyprawie alpinistycznej na Monte Rosę i Matterhorn w Alpach Penińskich. Został relegowany z uniwersytetu za poparcie dla działaczy NSZZ w 1978 r.

W latach 1981-1985 pracował w podziemiu. Był wykładow­cą w Studium Kultury Chrześcijańskiej przy kościele św. Trójcy w Warszawie. Wykładał nieocenzurowane dzieje Polski na piel­grzymkach i w podziemiu dla środowisk robotniczych i nauczycielskich.

Od 1985 r. był nauczycielem historii i wychowawcą w Szkole Podstawowej nr 5 na Bielanach. Od 1990 r. wspierał czynnie walkę Litwy o niepodległość z ramienia Klubu Miłośników Litwy. Od 1991 r. naczelnikiem Wydziału Wschodniego Departamentu Europy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Autorem aktów po­nownego uznania niepodległości Litwy, Łotwy i Estonii. Negocjatorem i współautorem dwóch umów międzynarodo­wych: katyńskiej z Rosją i charkowskiej z Ukrainą O ochronie grobów i miejsc pamięci ofiar wojny i represji totalitarnych. Był konsulem RP w Moskwie (1993/1994), Charkowie (1997-1999), Grodnie (1999-2000). Ponownie był nauczycielem historii – w Kolegium św. Stanisława Kostki, Liceum im. Jana Pawła lI w Łomiankach i Cecylii Zyberk-Plater w Warszawie.

Badacz Syberii, członek Komitetu Syberyjskiego PAN, stały współpracownik Bolesława Szostakowicza, polskiego profesora z Uniwersytetu w Irkucku. Uczestnik wypraw na Kamczatkę (2006), na Jenisjej i Bajkał (2007), do Buriacji (2008) i Chakasji (2009), na Ałtaj (2010) i Ural (2011). Członek „Komitetu Katyńskiego”, ,,Kręgu Pamięci Narodowej” oraz Fundacji Kościuszkowskiej, ,,Caecilianum” i „Polonia-Ruthenia”, organi­zującej spotkania polskich i ukraińskich nauczycieli historii oraz objazdy naukowe po Ukrainie. Członkiem spółdzieni Radia Wnet i redaktor jego audycji historycznych. Starosta wspólnoty ormiańsko-katolickiej, współpracownik „Armenian Foundation” w redagowaniu jej programów historycznych. Prezes Centrum Informacyjnego powołanego na stulecie Bitwy Warszawskiej i cudu nad Wisłą. Inspirator sprowadzenia do Polski dwóch chat syberyjskich polskich zesłańców z Tunki, miejsca zesłania Józefa Piłsudskiego.

Autor książki Wielkie bitwy Polaków i 10 mniejszych prac historycznych. Ma syna Jana Antoniego i wnuczkę Antoninę. Obecnie przebywa na bardzo pracowitej emeryturze.

Zostań członkiem Klubu Wydawnictwa Fronda:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail zgodnie z regulaminem.

email marketing powered by FreshMail